Téma Cesty rozvedli žáci do tří skupin a věnovali se: čapí cestě do Afriky, cestě sv. Ludmily, a cestě do nebe. Výkresy dětí zaplnily prostory knihovny i chodbu a je opravdu na co se dívat. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci v provozní době knihovny až do 4. června.

Do programu vernisáže přispěly i další obory základní umělecké školy. Hudební obor měl nejprve zastoupení v Andreji Sokolovi, který zahrál dvě úvodní skladby se svým učitelem Stanislavem Drozdem. Učitelka Vlaďka Křenková , že cestou čápa až do Afriky se vydalo pod vedením Zorky Sokolové nejmladší výtvarné oddělení. „S dětmi zkoumala lety čápa, dívaly se společně na krajinu, studovaly, co čápy může potkat v Africe. Dokonce na školní zahradě instalovaly obrovské čapí hnízdo."

Druhé oddělení zastoupené žáky od šesti do osmi let vedla Vlaďka Křenková cestou sv. Ludmily. Přiblížila jim Ludmilu jako babičku, která na rozdíl od těch jejich žila ve středověku a velmi se proslavila. Děti si namalovaly její portrét, dozvěděly se, že to byla vzdělaná žena, která pěstovala ovoce a zeleninu, starala se nejen o stromy a o bylinky, ale také o nemocné a trpící lidi. Pro první křesťanku Ludmilu namalovali výtvarníci cestu do kostela nebo pašijový týden.

Cestu do nebe ztvárnily děti ze staršího oddělení s Jaroslavou Kuruczovou, Dianou Pinkasovou a Lenkou Feldsteinovou. Učitelky měly v knihovně ještě jeden příjemný úkol. Předávaly pamětní listy a dárky žákům, které jsou v Základní umělecké škole Sedlčany nejdéle. Vlaďka Křenková zmínila,jak je na příkladu absolventů vidět, že škola dodržuje koncepci a jak se postupně rok od roku žáci vyvíjí. „Někteří k nám chodí sedm, osm, dokonce i třináct let. Mají spoustu nápadů a v současné době pomáhají někteří z nich i výstavy instalovat."

I na malém prostoru předvedl svoji improvizaci na téma Cesta taneční obor pod vedením Venduly Dědové. Závěr byl hudební. Na akordeon zahrál Ondra Budka. Zahájení výstavy si nenechali ujít především rodiče, sourozenci a kamarádi účinkujících a vystavujících žáků. Autoři se jim pak věnovali, aby je nasměřovali také ke svým výtvorům. MARIE BŘEŇOVÁ