„Z Příbrami si vždycky odvážíme jen ty nejlepší zážitky. Doufám, že totéž říkají diváci po návštěvě inscenací Divadla Kalich. Je znát, že tu lidé jsou zvyklí chodit do divadla a jeho návštěvu si umějí užít. S příbramským publikem máme úplně ukázkový vztah, nejlepším důkazem je naše častá zdejší účast. A navíc – máme stejné herce, Dalibor Gondík je i příbramská opora,“ uvedl tiskový mluvčí Divadla Kalich Jaroslav Panenka.

Právě Dalibor Gondík vytváří jednu z hlavních rolí ve Splašených nůžkách. Dále přijede Ladislav Potměšil, Ivana Jirešová, Valérie Zawadská, Ladislav Županič a Zbyněk Fric. Režie se ujal Petr Novotný. Tato hra Paula Pörtnera se všude na světě, kde je uvedena, stává absolutním diváckým hitem. Dokonce je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejdéle uváděné nemuzikálové představení.

„Ale náš prvotní zájem byl uvést hru, v níž se diváci aktivně zapojují do představení, což je princip této detektivní komedie. Tady opravdu publikum posouvá děj a na závěr hlasuje, kdo je vrah. Podle toho herci dohrají konec. Ujišťuji vás, že nic, co jste dosud zažili v divadle, se nepodobá tomu, co zažijete na Splašených nůžkách. Diváci se zkrátka nestačí divit,“ poznamenal Jaroslav Panenka.

Inscenace měla premiéru 26. března 2009. Vzhledem k tomu, že vedení divadla do ní obsadilo tuzemskou hereckou špičku, tedy dost vytížené umělce, nemůže si dovolit hrát ji tak často, jak by diváci chtěli. Zatím bylo odehráno kolem čtyř desítek repríz.

„Na sociální síti Facebook se schází fanoušci této komedie, kteří se dopředu domlouvají, koho se pokusí při nejbližší repríze „prohlasovat“ jako vraha. Ladislav Potměšil mi nedávno vyprávěl o setkání před Divadlem Kalich s diváky z Liberce, kteří mu přiznali, že jsou na Splašených nůžkách už počtvrté a budou jezdit tak dlouho, dokud právě Láďu diváci nevyberou za vraha. Už se dočkali,“ prozradil s úsměvem mluvčí divadla.

Kalich má nyní čerstvě za sebou velkou premiéru nového muzikálu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové Robin Hood. „Kritika nás chválí, diváci na závěr tleskají vestoje, tak asi máme být nač hrdí. Ale neusínáme na vavřínech. Už v listopadu představíme hudební komedii Láska naruby s Janou Paulovou v hlavní roli,“ uzavřel Jaroslav Panenka.

Karel Souček