VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do skanzenu přišli 
s řemeslníky slavit velikonoční svátky i cizinci

Vysoký Chlumec – Jaro ustoupilo již několik dnů před Velikonocemi zimě, ale ta chvílemi oblékala krajinu do sněhového hávu. Sněhové vločky smíchané s deštěm tvořily kolorit také prohlídkám ve Středočeském muzeu lidových staveb středního Povltaví. Přesto mohli být průvodci ve vysokochlumeckém skanzenu se zájmem návštěvníků o ukázky řemesel a připomenutí jarních zvyků spokojeni.

6.4.2015
SDÍLEJ:

Velikonoce ve skanzenu.Foto: Marie Břeňová

„Pět dní tu byl pořádný frmol. Do čtvrtka si přišlo užít svátky jara 1350 lidí, zájem měly především školy. Program s ukázkami rukodělných prací trval do neděle a do té doby už chodili jen jednotlivci nebo malé skupinky," bilancovala v pokladně skanzenu Libuše Bursíková. Lidé ale proudili do skanzenu podívat se na řemesla ještě do neděle 5. dubna. Libuše Bursíková tak celkový výsledek poopravila na 2550 lidí.

Útulno však bylo v roubenkách. Ruce při pletení pomlázek a košíků tak nezábly ani Jana Podlipského, který měl zatopeno v kamnech s pecí. „Proutků bylo letos dost a dost a vybavili mě i kamarádi," poznamenal.

Miroslav Dvořák z Olbramovic před zraky návštěvníků zase v dalším historickém stavení odléval svíčky z včelího vosku, zájem byl i o zadělávání těsta a pečení dobrot nebo o výrobky z kukuřičného šustí. Ty předváděla Jana Grossová od Orlické přehrady.

„Děti si mohly za pomoci šustí ozdobit vajíčko nebo kuřátko. Panenka by pro začátečníky byla těžká. Školákům se to líbilo a svoje výtvory si odnášeli domů," uvedla. Potěšil ji prý potlesk návštěvníků z Francie, kterým ohodnotili její práci.

Šikovné ruce nenechal zahálet ani Václav Křížek z Křepenic – někteří lidé okukovali Krista na kříži nebo další církevní motivy, jiní obdivovali sáně podobné těm z pohádky Mrazík nebo plastiky dívek. Monika Schiszmanová z Heřmaniček měla svoje stanoviště ve světnici roubeného vodního mlýna dovezeného z Radešic. Věnovala se tu celý týden výrobě kraslic. „Předvádím voskový reliéf a voskovou batiku. Návštěvníci si mohli vyzkoušet výrobu děrovaných kraslic. Vrtání do křehké skořápky se bojí především dospělí, ale jak s tím začnou, tak je to zaujme natolik, že k tomu děti ani nechtějí pustit," smála se. „Mám na výrobu, prodej, předváděcí akce, výstavy a kurzy živnostenský list. Ale moje civilní povolání je účetní," dodala.

Zastoupena byla i jiná řemesla. O velikonočním víkendu byly také na místě ukázky výroby vinutých perel nebo otloukání píšťal a píšťalek, bez kterých se také Velikonoce na vsi neobešly. Marie Břeňová

Autor: Redakce

6.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení