„Premiéra Dona Giovanniho se uskutečnila 1. října 2010 a dosud jsme odehráli devět repríz. Opera má úspěch a diváci kromě pěveckých výkonů dobře hodnotí především klasické nastudování, kostýmy a celou scénu. Ta vychází z předlohy barokního divadla na zámku v Českém Krumlově,“ uvedl produkční Jihočeského divadla Petr Ferebauer.

Don Giovanni je označován za operu oper, která svojí premiérou navždy zakreslila Čechy do mapy světové operní historie. Oblíbený mýtus o potrestaném prostopášníkovi není v Mozartově zpracování pouhé „dramma giacoso” - veselé drama, jak zní podtitul libreta. Žádnému skladateli se totiž nepodařilo stvořit dokonalejší divadlo světa a propojit groteskní prvky s vysloveně tragickými.

Režie se ujal Jiří Menzel, hudebního nastudování Martin Peschík, který bude operu i dirigovat. V hlavních rolích se představí Alexandr Beň, Pavel Klečka, Petr Dopita, Simona Procházková, Aleš Voráček a Romana Strnadová. Spoluúčinkuje orchestr a sbor opery Jihočeského divadla České Budějovice. Jihočeské divadlo se naposledy představilo v Sedlčanech před dvěma lety s operetou Mam´zelle Nitouche.

„Už je to relativně dávno, takže se domnívám, že vzpomínky účinkujících jsou přemazány novějšími zážitky ze zájezdových představení. Nicméně vím, že Sedlčany se automaticky berou jako jedna z tradičních „štací“ Jihočeského divadla, kam se jezdí odedávna. Za celou dobu spolupráce jsme do kulturního domu vyvezli celou řadu oper a operet, jen namátkou Prodanou nevěstu, Cikánského barona nebo Kouzelnou flétnu,“ poznamenal Petr Ferebauer.

A podle čeho si vedení divadla vybírá místa svého hostování? „My si je nevybíráme. Oslovují nás sami pořadatelé, že by rádi, abychom přijeli s určitým titulem. Klíčovou otázkou je přitom pouze technické přenesení inscenace do jiného prostoru, než pro které byla vytvořena. Jinak řečeno, do místa zájezdového představení se musíme vejít s minimem scénických úprav a kompromisů oproti originálu,“ vysvětlil dramaturg.

Karel Souček