Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drtikol se narodil před 132 lety

Příbram - V úterý 3. března si připomeneme 132. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších příbramských rodáků - Františka Drtikola.

2.3.2015
SDÍLEJ:

Zámeček - Ernestinum v Příbrami. Foto: Kateřina Chourová

Drtikol byl prvním českým fotografem, který získal světové uznání již za svého života. Jeho fotografie obohacují sbírky nejvýznamnějších světových galerií.

První ateliér otevřel František Drtikol v roce 1907 v Příbrami na Václavském náměstí. Religiozita města se staletou tradicí mariánských poutí na Svatou Horu byla jedním z východisek Drtikolova celoživotního hlubokého zájmu o duchovní témata a filozofii. Na tradici místa navazují i jeho snímky zachycující horníky při práci v podzemí. Z Příbrami pocházejí také rané autorovy akty, zřejmě první fotografie tohoto druhu v Čechách.

Otevření vyhlášeného ateliéru v Praze ve Vodičkově ulici je datováno rokem 1912. Zde vznikaly slavné psychologické portréty řady významných osobností kultury a veřejného života, i množství jedinečných aktů. V letech po I. světové válce dokázal fotograf svoji práci inovovat a obohatil ji o vlivy expresionismu, futurismu, kubismu, purismu a abstrakcionistických tendencí. Světového uznání si vydobyl v druhé polovině dvacátých let, kdy se na mnoha mezinárodních výstavách prezentoval jako čelný představitel stylu art deco ve fotografii. Jeho pozornost se však čím dál častěji obracela k duchovním naukám Východu.
V roce 1935 fotografickou činnost ukončil. V dalších letech se věnoval překladům duchovní literatury z němčiny, zapisování vizí a myšlenek a výuce duchovních přátel. Maloval obrazy, ve kterých chtěl zachytit své pocity z meditací.

František Drtikol zemřel 13. ledna 1961 v Praze, pohřben je v rodné Příbrami.

Světoznámému autorovi byla věnována řada publikací, fotografie byly vystaveny na desítkách samostatných a stovkách skupinových výstav v celém světě, jsou zastoupeny v mnoha zahraničních i českých galeriích.

V roce 2000 otevřelo město Příbram v historickém objektu Ernestina stálou výstavu věnovanou životu a dílu slavného rodáka. Expozice vznikla ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, které vlastní rozsáhlou sbírku Drtikolových prací.

Výstavu můžete navštívit denně kromě pondělí, otevřeno je od 9 do 17 hodin. Součástí prohlídky je promítání filmu o životě a díle slavného fotografa.

Hana Ročňáková

Autor: Redakce

2.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Handicapovaný sportovec Jan Tománek na pražském triatlonu.
37

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Příbram - Podívejte se, na jaká fotbalová utkání můžete o víkendu vyrazit.  

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení