Památník je místem, kde náš významný hudební skladatel Antonín Dvořák prožil větší část svého života a také tvořil svá díla. K novorenesančnímu zámečku ve Vysoké patří rozsáhlý park s Rusalčiným jezírkem, vila Rusalka a její krásná okolní krajina. V zámečku se mimo jiného konají svatební obřady, koncerty, výstavy, semináře a přednášky.

Budova byla postavena v roce 1878 švagrem Antonína Dvořáka hrabětem Václavem Kounicem. Významný český skladatel sem jezdil na pozvání Kounicových a většinou pobýval ve správcovském dvorci na okraji obory. V roce 1884 odkoupil od švagra pozemek se špýcharem a změnil ho na příjemný venkovský domek, který je nyní nazýván vilou Rusalkou.

V zámečku je koncertní síň a knihovna. Ke krátkodobým výstavám slouží nově otevřená Galerie Václava Kounice. V roce 1997 se památník zúčastnil finále soutěže o cenu Evropské muzeum roku ve švýcarském Lausanne. Antonín Dvořák v areálu na Vysoké tvořil svá významná díla. Celkem jich bylo přes třicet. Výčet těch významnějších by začal operou Dimitrij, Jakobín, Čert a Káča, Rusalka a Armida, oratorium Svatá Ludmila, kantáta Svatební košile, Requiem a další.
V současnosti je ve Vysoké ke shlédnutí výstava Rusalka, která dokumentuje tvorbu od počáteční korespondence s autorem libreta Jaroslavem Kvapilem až po premiéru opery v Národním divadle v Praze v roce 1901.

První stálá výstava, i když v nevelkém rozsahu, byla veřejnosti otevřena již v roce 1963. Z důvodu celkové rekonstrukce zámku a následně i přilehlého parku byl památník v letech 1990 - 1993 uzavřen. Od května 1994 slouží opět veřejnosti jako muzeum, tentokrát s využitím všech tří podlaží zámku.
Památník je otevřen od dubna do srpna od úterý do neděle a v zimních měsících od úterý do pátku. Plné vstupné je 50 korun, pro děti, studenty, seniory a ZTP 30 korun. Do Vysoké se dostanete autobusovým spojem z Příbrami, Březnice i Rožmitálu. Při cestě autem můžete zaparkovat na parkovišti v blízkosti památníku.⋌ (vš)