Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finále festivalu obstará oslavné Te Deum A. Dvořáka

Příbram /ROZHOVOR/ - Hudební festival Antonína Dvořáka spěje ke svému závěru. O jeho zakončení se v divadle v úterý 1. června od 19 hodin postará Jihočeská komorní filharmonie České Budějovice s hostujícím dirigentem Jaroslavem Brychem a Pražský komorní sbor. Jako sólisté se představí sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Roman Janál. Před koncertem jsme vyzpovídali ředitele filharmonie Vlastimila Ochmana.

31.5.2010
SDÍLEJ:

Jihočeská filharmonie.Foto: archiv autora

Už jste v Příbrami někdy koncertovali?

V minulosti několikrát, jednalo se vesměs o koncerty v rámci Dvořákova festivalu. Mám dojem, že naposledy v roce 2005, kdy jsme festival společně se sólistou Václavem Hudečkem zahajovali. Vzhledem k tomu, že se v Příbrami jedná o koncerty festivalové, vládne na nich vždy poněkud slavnostnější nálada, což v paměti posluchačů i účinkujících snad zanechává trvalejší vzpomínku. Zejména v případech vhodné volby repertoáru spolu s vynikajícími sólisty. Nezbývá proto než věřit, že nás jako tečka za letošním festivalem čeká vskutku nevšední zážitek.

S jakým programem přijedete?

Koncert zahájíme malebnou Mozartovou předehrou k opeře Kouzelná flétna a po ní budeme pokračovat Beethovenovou Symfonií č.1. Oslavné Te Deum Antonína Dvořáka je finálním dílem koncertu i festivalu. Všichni účinkující zde spojí síly, aby Dvořákova kompozice zazněla ve své plné kráse.

Podle jakých kritérií vybíráte skladby na konkrétní koncert?

Pro pořadatele i hostující umělce je téměř nezbytné vědět, u jaké příležitosti se bude koncert konat. Volbu repertoáru je tomu nutno přizpůsobit. Pokud na koncertě přeskočí mezi publikem i účinkujícími jiskra porozumění a vzájemných sympatií, je takzvaně vyhráno. Z koncertu pak obě strany mají příjemný pocit a o to jde především.

Vystupujete s Pražským komorním sborem častěji?

S předními českými sbory spolupracujeme běžně, ne však často. Spolupráce orchestru se sbory a sólisty je vždy poněkud náročná po stránce finanční. Proto jsme rádi, pokud nemusíme nést tíhu nákladů sami a o spolupráci nás požádá například některý z festivalů, jak je tomu i v případě koncertu v Příbrami. První spolupráce s Pražským komorním sborem mi v paměti neuvízla, proto je ta nadcházející po létech o to radostnější událostí.

Jaký vůbec máte vztah k Antonínu Dvořákovi?

Je nošením dříví do lesa hovořit o tom, že Dvořák je skladatelskou jedničkou. Je prvním z našich hudebních skladatelů světového věhlasu. Přitom tímto výrokem vůbec nechci opomenout zásadní význam díla Bedřicha Smetany. Nás Čechy může navíc hřát u srdce pocit, že Dvořák není ve světě ojedinělým a že tak malý národ dal světu i další velikány, kupříkladu Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Dvořák je milován všemi pro srozumitelnost svého hudebního sdělení. Je ctí a závazkem zároveň mít ve štítu festivalu jeho jméno.

Karel Souček

31.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Handicapovaný sportovec Jan Tománek na pražském triatlonu.
37

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Příbram - Podívejte se, na jaká fotbalová utkání můžete o víkendu vyrazit.  

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení