Koncert se v příbramském divadle uskuteční v úterý 4. května od 18 hodin. Více již v rozhovoru s ředitelem teplické filharmonie Romanem Dietzem.

Už Severočeská filharmonie Teplice v Příbrami někdy koncertovala?

V Příbrami jsme koncertovali již několikrát na Festivalu Antonína Dvořáka a jsme rádi, že nás pořadatelé opět pozvali. Pravidelně se zúčastňujeme prestižních festivalů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Letos příbramské vystoupení bezprostředně předchází našemu koncertu v rámci festivalu Pražské jaro se Štefanem Margitou.

S jakým programem přijedete?

Na programu koncertu je v první polovině Adagio z 10. symfonie Gustava Mahlera a poté pět Mahlerových písní. Ve druhé polovině zazní Dvořákova Česká svita. Skladby na konkrétní vystoupení nevybíráme my, ale pořadatel. My jen plníme jeho přání.

Vystupujete s paní Peckovou častěji?

S Dagmar Peckovou jsme hráli první koncert v počátcích její hvězdné kariéry, tedy na začátku 90. let minulého století. Tehdy ji pozval náš tehdejší šéfdirigent Jan Štván. Od té doby jsme ji několikrát doprovázeli, ale je pravda, že nyní to bude spolupráce po delší době.

Jak byste Dagmar Peckovou charakterizovali jako umělkyni?

Je to jedna z našich nejlepších mezzosopranistek, která dosáhla obrovských úspěchů v celém světě a propaguje vynikajícím způsobem českou kulturu. Je nám potěšením a ctí ji doprovázet, neboť víme, jak je časově vytížena.

V Příbrami zahájíte Dvořákův festival. Jaký vztah máte k tomuto skladateli?

Každý umělec, a nejen české národnosti, má jistě k Dvořákovi vřelý vztah. Je to jeden z prvních skladatelů, který dosáhl světového ohlasu, a dodnes je společně s Leošem Janáčkem a Bohuslavem Martinů asi nejhranějším českým skladatelem. Jeho symfonie i ostatní orchestrální díla jsou základem každého profesionálního orchestru nejen v České republice. V naší dramaturgii zařazujeme jeho díla každým rokem a má zde své stálé místo.

Karel Souček