Třiatřicátý ročník pouti začne v sobotu 2. července ve 14 hodin. Program se bude odehrávat na březohorském náměstí J. A. Alise a v dolu Marie. Příchozí se mohou těšit na hudební i divadelní vystoupení. Chybět nebude ani tradiční Čepobití, průvod, který bude vycházet ve 21 hodin z náměstí T. G. Masaryka a o hodinu později dorazí na náměstí J. A. Alise. Po celý víkend budou na náměstí v provozu pouťové atrakce, které jsou především velkým lákadlem pro děti.

Hlavní program pak připadne na neděli 3. července. V 9 hodin dopoledne jej zahájí Hornická paráda, průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční mše. Ve 14 hodin pak přijdou na řadu ve Ševčinského dolu dobové scénky v podání šermířského sdružení Adorea a Divadla Tomáše Bílka.

Letošní Prokopská pouť na Březových Horách byla proti předchozím ročníkům kvůli koronaviru komornější.
Prokopská pouť na Březových Horách přilákala lidi i přes komornější pojetí

„Návštěvníci by si určitě neměli nechat ujít humornou scénku s propracovanými souboji šermířů, která připomene 290. výročí narození hormistra, huťmistra a horního správce Jana Antonína Alise, průkopníka hlubinného dolování na Příbramsku,“ přiblížil ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Expozice za korunu

V rámci oslav mohou zájemci navštívit i expozice Hornického muzea Příbram. Otevřeno bude po celý víkend podle běžné otevírací doby. V neděli navíc budou všechny expozice, včetně podzemí, přístupné za symbolickou jednu korunu.

Novinkou letošního ročníku je zpřístupnění inovované expozice o historii příbramského hornictví v 19. století v cáchovně Ševčinského dolu. Výstava nabídne mimo jiné i funkční model stoupacího stroje a další zajímavosti. Muzeum rovněž vzpomene několik významných výročí spjatých s dějinami hornictví.

Akce s velkou tradicí

Prokopská pouť se vrací v plné parádě, na kterou byli lidé zvyklí před pandemií koronaviru. Před dvěma lety se konala pouze v menším měřítku a stánky a atrakce na náměstí J. A. Alise, které k pouti tradičně patří, v prvním covidovém roce scházely. Konal se pouze krátký hornický průvod z areálu dolu Marie k Prokopskému kostelu. V Hornickém muzeu Příbram byl poté připraven kulturní program věnovaný 145. výročí od dosažení světového rekordu 1000 m svislé hloubky na dole Vojtěch.

Vítězka soutěže Hana Karasová.
Příbramáci soutěžili o nejlepší palačinku. Vítězka vsadila na slanou variantu

„Rok nato už měla pouť svoji standardní podobu – hornický průvod městem, pouťové atrakce, hudební vystoupení a další bohatý program na Březových Horách včetně programu Hornického muzea Příbram, který byl věnován 710. výročí nejstarší písemné zmínky o hornictví a hutnictví na Příbramsku,“ připomněla Stanislava Moravová, koordinační, programová, projektová a PR pracovnice muzea.

Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona svatého Prokopa. Nyní se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.