Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie vystavuje díla mladých talentů i zkušených výtvarníků

Příbram – V Galerii Františka Drtikola se až do 12. června koná výstava s názvem Stalo se za barevného dne.

28.5.2011
SDÍLEJ:

Snímek z vernisáže výstavy. Foto: archiv Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni

Ta představuje desítky prací studentů oboru ilustrace a grafika Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni a jejich pedagogů, významných výtvarníků Barbary Šalamounové, Mikuláše Axmanna, Borise Jirků, Renáty Ochmanové, Vladivoje Kotyzy, Bedřicha Kocmana, Josefa Mištery, Jana Kocmana a Jiřího Barty. Barbaře Šalamounové jsme položili několik otázek.

Už váš Ústav umění na Příbramsku někdy vystavoval?

Pokud si dobře pamatuji, je to naše první výstava v tomto kraji. Byla domluvena s Galerií Františka Drtikola, neboť mne s ní spojuje několikerá vynikající zkušenost, která se opět touto naší výstavou potvrdila.

Jak a kdy začala vaše spolupráce s touto galerií?

Poprvé nás, tedy mojí maminku profesorku Evu Natus-Šalamounovou a mě, příbramská galeristka Hana Ročňáková oslovila v roce 2007. Tehdy to bylo při výstavě v Galerii Sdružení Hollar s tím, zda si nechceme v jejich prostorách uskutečnit společnou větší výstavu, která pak probíhala od září do října 2007. Loni jsme pak s paní galeristkou a Janem Rousem uskutečnili v celé galerii výstavu mého otce, profesora Jiřího Šalamouna k jeho pětasedmdesátým narozeninám.

Jak chápat název aktuální výstavy Stalo se za barevného dne?

Tato výstava je v pořadí čtvrtá a rozhodla jsem se, že názvy vždy pojmu v souvislosti s galerií a zároveň se v nich může objevit i nějaké pořekadlo či dvojitý význam. První výstava se uskutečnila v prosinci 2010 v jablonecké Galerii N. K dispozici byla velká prostora dělená či spojená schody, takže šlo o dvě otevřená patra. Z toho vznikl název Jinak nahoře, jinak dole. Další výstava byla v knihovně německého města Regensburg, kde byla výstava dokulata a navíc mezi knihami, takže název Rundeherum um das Buch - Dokola okolo knihy.

A třetí výstava?

Ta probíhala loni v březnu a dubnu v Chvalské tvrzi, a jelikož byla v podzemí, nazývala se Pod povrchem. A opět šlo nejen o prostor, ale ve druhém plánu i o výpovědi vystavovaných věcí. Nyní v Příbrami vystavujeme v nádherných světlých prostorách, takže první nápad byl za bílého dne. Má asistentka Adéla Knajzl to přejmenovala za barevného dne, neboť s barvou pracujeme, a mne pak napadlo spojení Stalo se za barevného dne, neboť inklinuji k detektivkám a přišlo mi to napínavé.

Podle jakých kritérií jste díla na výstavu vybírali?

Díla představují širokou paletu naší pedagogické nabídky, kterou student coby bakalář určitě projde a z jakého spektra směrů si potom může i na svou individuální cestu magisterským studiem vybrat. Výběr jsem ponechala na jednotlivých vyučujících a společně jsme je pak rozvrhli na pověšení v prostorách tak, aby bylo patrno, co s čím souvisí a zároveň byly prostory zajímavě koncipovány. Například volnou tvorbu, jež zasahuje i do knižní vazby, jsme dali do první místnosti s propojením na knižní ilustraci. Ta pak v druhé místnosti přešla do klasické knižní tvorby, jež koresponduje s následným komiksem, který přesahuje do animované tvorby. Ve třetí a poslední místnosti jsme se pak vrátili zpět k volnější a exaktnější kresbě a grafice.

Galerie nese Drtikolovo jméno. Jaký vztah k němu máte?

Osobně mne jeho tvorba velmi zajímá. S paní Ročňákovou jsme výstavu koncipovaly nejen jako přehled tvorby ateliéru mediální a didaktické ilustrace, animované tvorby a knižní kultury, nýbrž bylo nutné najít také společnou řeč. Takže jsme se dohodly, že mí studenti nakreslí čtyři komiksy, kterými představí čtyři zajímavé osobnosti pocházející z Příbrami. Jako první na řadě byl samozřejmě fotograf Drtikol a díky konzultacím jsem měla možnost zjistit, jaký zvláštní život vedl.

Karel Souček

28.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení