Jak se na koncert ve vašem rodném městě těšíte?


Samozřejmě se vždy rád vracím do míst, kde jsem míval takřka celé příbuzenstvo, kam jsem jezdíval na prázdniny a na která mám ty nejkrásnější vzpomínky.

Koncert je vyprodaný. Je nějaká naděje, že byste vystoupil dvakrát?

O tom jsme s pořadateli neuvažovali. Navíc to dělám velmi nerad, i když mě o to organizátoři dost často žádají. Pokud chcete dát publiku ze sebe to nejlepší, jeden koncert je pro interpreta dostatečným vypětím a dvakrát „odehrát“ koncert už může hraničit se skutečným pouhým „odehráním“. A na to si svého publika příliš vážím. Vždyť není všem dnům konec. Určitě se zase do Rožmitálu vrátím.

Stihnete si v sobotu prohlédnout i město? Chcete třeba zajít do muzea?

Rád bych, ale přijedu s kolegou Adamcem, se kterým musíme připravit cembalo, udělat si malou zkoušku, koncert a zase domů. Termín totiž vyšel zrovna do doby, kdy denně hraji a mám poměrně velké přejezdy, takže „turistika“ tentokrát nebude. Proto se setkám pouze se svým publikem.

Jaký vztah máte ke Kostelu Povýšení sv. Kříže?

Tento svatostánek znám od svého věku dvanácti dnů (!), 19. června 1952 jsem v něm byl pokřtěn. Jinak se vždy, když jedu okolo, zastavím. Je to moje dětství, jsou tam duše mých předků pochovaných na hřbitově, zní v něm hudba Jakuba Jana Ryby, hlas mého otce, který zpíval Mistra v jeho slavné Vánoční mši…

S jakým programem vystoupíte?

Do barokního kostela se nejlépe hodí hudba barokní, takže Händel, Benda, Tartini. Na cembalo bude hrát profesor Petr Adamec.

Karel Souček