Lidé, kteří mají rádi především folkovou a country hudbu, si dvakrát do roka přijdou na své. Letošní první ročník se konal minulou sobotu na Malé scéně příbramského deníku. Dnes festival nese jméno Zdeňka Hejkrlíka, který společně se svou ženou v Příbrami Huntík založil. O festivalu jsme si povídali s Janou Hejkrlíkovou.

Co vás vedlo k tomu, abyste začali pořádat festival Huntík?

Jedním slovem – muzika. Já jsem v tu dobu v Příbrami žila třetím rokem a nadchlo mě, že kamkoliv a kdykoliv se v Příbrami vlezlo do hospůdky, tak se tam hrálo. Ne, že bychom se Zdeňkem chodili celý týden po hospodách, ale občas jsme s kytárkou a kamarády někam vyrazili a pokaždé jsme v hospůdce na nějaké muzikanty narazili. Tak jsme si řekli, že když je v Příbrami tolik muzikantů, bylo by prima zahrát si se všemi najednou a na jednom místě.

Kde se první festival konal a jaký byl ohlas lidí v Příbrami?

S vhodným místem byl problém. Měli jsme jenom nadšení a peníze žádné. Bez nájmu nám nabídlo prostory bývalé kino, které bylo předělané na diskotéku Calipso. Obcházeli jsme hospůdky a přesvědčovali jsme muzikanty, aby si přišli zahrát. Nakonec muzikanti přišli a diváci také. Takže první Huntík dopadl relativně dobře. Naše nadšení bylo obrovské a muzikantů rovněž. Všichni jsme to dělali bez nároku na honorář, což platí dodnes. Cesťáky vyplácíme zhruba čtyři roky zpátky, protože nás začalo finančně podporovat Město Příbram. Za nejvhodnější místa na konání Huntíku považujeme Malou scénu příbramského divadla a K – farmu v Žežicích. Lesní divadélko mělo svou krásnou atmosféru, ale mnoho lidí se tam nedostalo.

Měli jste na Huntíku i zahraniční účast?

Nepamatuji si přesně, který rok to bylo. Mám pocit, že druhý rok konání festivalu. Takže třetí Huntík v pořadí. Bylo to tehdy v letním kině. Přijeli zahrát indiáni z Peru, kteří byli velmi dojatí, když s nimi všichni zpívali píseň Quantanamera.

Podařilo se vám přilákat také nějakou známou tvář a osobnost country?

Především musím konstatovat, že nikdy nebylo našim krédem lákat věhlasné muzikanty z country nebo folkové muziky. Takových festivalů je po republice až dost. Našim cílem bylo a stále je, aby si přišli zahrát muzikanti, kteří hrají rádi. Naopak muzikanti, kteří u nás začínali se stali věhlasnými. Například blovická děvčata Přelet M.S., Ginevra, Jan Roušar, Jakub Kořínek a Katka Misíková, Pakáš a další. Jinak pokud u nás hráli věhlasní muzikanti jako například Luboš Hrdlička, Nezmaři, Ginevra, Stráníci, tak hráli za stejných podmínek jako ostatní.

Můžete vysvětlit, proč festival nese jméno vašeho zesnulého muže?

Zdeněk dal Huntíku hodně. Pominu dvakrát ročně velké starosti, hlavně v dobách nejtěžších, když jsme na to nějaký čas zůstali sami a občas festival financovali z vlastní kapsy. Zdeňkova velká zásluha byla především jeho vytrvalost, ale hlavně neopakovatelná atmosféra, kterou do každého Huntíku uměl vložit. To, že považoval festival za důležitou kulturní akci v Příbrami, svědčilo jeho přání dva dny před smrtí, aby se Huntík i nadále konal. Věděl, že již existuje skvělý tým kamarádů a skautů, kteří mi pomohou. Myslím si, že na Huntíku měl rád to, že se schází lidé různého věku, a ti nejdou za senzací, ale za dobrou muzikou a pohodou.

Podle čeho vybíráte muzikanty na festival. Máte nějaká kriteria?

Zimní Huntík je zároveň předkolem oblastní Porty. Záleží tedy na tom, aby se kapely včas přihlásily. Jinak řečeno, kdo dřív přijde, ten dřív hraje. Samozřejmě i nadále dávám avízo muzikantům převážně z Příbramska. Také se snažím vybrat tak, aby byl Huntík hudebně pestrý. Na letní Huntík si vybírám já osobně. Hlavní jsou pro mě dvě kritéria. Jednak hudební pestrost a také muzikanti, na které jsme měli a máme slabost coby na dobré lidičky. Chceme i nadále udržet Huntík ve Zdeňkově duchu. Prostě, aby byla hlavně dobrá muzika a atmosféra.

Kdy a jakým způsobem se stal zimní Huntík součástí známé Porty?

Bude to asi tak šest let zpátky, kdy se na festival přijeli podívat kamarádi z Komárova, co dělají Portu. Líbilo se jim, a tak slovo dalo slovo a vznikla tato dobrá spolupráce.

Máte už termín a místo konání následujícího Huntíku?

Letní 34. Příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka se bude konat 15. září na K-Farmě v Žežicích. Musím říct, že už je téměř muzikantsky obsazen. Ráda bych na tomto Huntíku pokřtila Knihu Zdeňkova kresleného humoru, která navíc bude obsahovat různé historky kamarádů, spolupracovníků a muzikantů na téma Zdeněk Hejkrlík. Už se mi jich sešla celá řada, za což autorům děkuji. Kdyby někdo chtěl ještě přispět, může mi texty posílat na email jana.hej3@seznam.cz do konce dubna. Závěrem bych chtěla poděkovat skvělému týmu kamarádů, kteří s Huntíkem pomáhají, Jardovi Strakovi a Bohoušovi Svobodovi za konferování a mnoha dalším, bez nichž by to prostě nešlo.