„Cílem festivalu je vytvořit otevřený prostor, kde si podávají ruce rozmanité kultury z různých koutů světa a vzájemně se poznávají skrze veškeré lidské smysly.

Dále pak seznámit širokou veřejnost s cizinci a jejich životem v České republice a zároveň jim umožnit, aby se na procesu integrace aktivně podíleli,“ uvedl koordinátor akce Josef Šmíd. V hudebním programu vystoupí kapely Terne Čhave, All Star Refjúdží Band, Ekvátor, La Magia Del Flamenco, Origami nebo Ziriab.

„Zaměřujeme se na nezávislá hudební uskupení převážně z oblasti world music a dáváme příležitost začínajícím umělcům z řad cizinců,“ vysvětlil další z organizátorů Jaromír Telenský. Nebude chybět ani vystoupení Divadla Líšeň a Barevných dětí, připraveny jsou kreativní dílny pro děti, infostánky cizokrajných zemí, bohatá nabídka rukodělných výrobků z Afghánistánu a Čečenska nebo stánky s ochutnávkou národních pokrmů.

„InBáze Berkat se v České republice věnuje integračním aktivitám v rámci komunitních a sociálních programů pro migranty a českou veřejnost. V roce 2007 si pronajala od Karla Schwarzenberga objekt v Rakovicích s cílem vybudovat zde multikulturní centrum. Uskutečňují se zde zejména dětské programy typu tematických víkendů nebo letních táborů.

Dále pak oslavy různých multikulturních svátků, jako jsou například Eid al-Fitr, masopust či Velikonoce,“ zdůraznil Josef Šmíd.

Karel Souček