„Loňský ročník Konventu s loutkami všechny mile překvapil. Loutková představení Divadla Žebřík byla skvělá, účast hojná a na nádvoří konventu panovala příjemná atmosféra. Prostě krásné odpoledne na malém městě,“ zavzpomínala vedoucí kulturního odboru březnické radnice Pavlína Heverová.

Letos Divadlo Žebřík přiveze nová loutková představení. Na návštěvníky dále čeká povídání a ukázka toho, co vlastně dělali provazníci a jak se vyráběly a vyrábějí provazy. Celý program zakončí koncert kapely Herky, kterou tvoří samé ženy. Ty na harmoniku, housle, klavír a další zajímavé nástroje hrají hudbu na pomezí folku a starých kramářských písní.

„Hudba kapely je žánrově velmi rozmanitá, od kramářské písně přes procítěné vokální kytarovky až po skoro punkové harmonikové a dechrvoucí písně, takže otřesou každým prostorem,“ upřesnil herec a produkční Divadla Žebřík Miloš Samek.

Na nádvoří opět předvedou své umění řemeslníci a bude jich více než loni. Kovář, řezbáři, provazníci, tkalci a mnoho dalších. „Jejich práci si budou moci návštěvníci prohlédnout a někdy i vyzkoušet. Prezentovat se bude i Mateřské centrum Pampeliška tím, co maminky umí velice dobře, domácími pečenými výrobky,“ vysvětlila Pavlína Heverová.

Sobotní program doprovodí dvě výstavy. První představí loutkářskou tradici v Březnici a připravuje jí správce březnického muzea Alena Heverová. Druhou výstavu prací žáků březnické ZUŠ má na starosti Dana Sedláčková a vychází z projektu Ptáci, na kterém letos žáci pracovali.

Práce na obnově konventu se nezastavily ani v letošním roce. Těsně před březnickou poutí bylo v jeho opravené části dokončeno sociální zařízení. „Do zprovoznění galerie zbývá tedy ještě osvětlení celého prostoru a instalace závěsného systému,“ připomněla vedoucí kulturního odboru. O pouti hostil konvent setkání rodáků a v přízemí proběhla včelařská výstava k výročí sta let od založení tohoto spolku v Březnici.

Karel Souček