„Jednou jsme s kapelou hráli na Vysokém Chlumci, ale to bude už dobrých deset let. Do Sedlčan se teď těším, je to pro mne nové místo a to mám rád. Ještě jsem zde nehrál a snad ani nebyl na žádném výletě, vždy jsem jen projížděl,“ uvedl padesátiletý Jiří Konvrzek.

Tisk ho častuje přívlastky jako solitér, novodobý lidový umělec, svérázná osoba nebo amatér s přírodním talentem. „Ano, snad je Jiří Konvrzek nejen se svou originální hudbou opravdu žánrově nezařaditelný, ale jeho muzikantská a koncertní spontánnost je prostě odzbrojující,“ vysvětlil vydavatel jeho desek Miloš Gruber z Indies MG.

Tento hudební experimentátor dostal svůj první nástroj, flétnu, v sedmnácti letech. Následovala kytara, mandolína, bugarije, violoncello, uví, akordeon, foukací harmonika. První písně i vystoupení spadají do poloviny 80. let a v roce 1990 zakládá skupinu III. Zuby, s níž vydává první album Narodit se.

Svoji první sólovou desku Pod Řípem nahrál v roce 2000 a o pět let později následovalo album Nevadí ti, které vzniklo se skupinou konVRZek. S tou vystupuje dodnes a kromě Konvrzka ji tvoří kytarista a mandolinista Lukáš Kalivoda a bubeník a baskytarista Jan Pyndych.

„To, zda koncertuji s kapelou nebo sólo, většinou závisí na přání pořadatele a někdy je také problém sejít se s kolegy. Každý máme své zaměstnání a jiné vedlejší činnosti. Když dlouho nevystupuji s kapelou, jako třeba právě teď, tak se mi po společném hraní stýská,“ poznamenal písničkář.

Ten přesně neví, co v Sedlčanech zahraje. „Nemívám připravený program. To mě pak nebaví, mám raději improvizaci. Jediné, co mohu slíbit je, že zahraji průřez mou tvorbou,“ uzavřel Jiří Konvrzek.

Program:

29. září – Jiří Konvrzek (host Petr Mareš)

20. října – Jana Šteflíčková (host Mejla Jícha)

3. listopadu – Petr Linhart (host Wigvam unplugged)

Karel Souček