MARIE BŘEŇOVÁ

S předstihem několika dnů mu také blahopřáli k 90. narozeninám, které oslaví 25. prosince. Na otázku zastupitele Jaroslava Nádvorníka, kolik dětí za ta léta prošlo jeho tábory na Častoboři, chvíli počítal.

„V prvních letech jsem obsadil jeden turnus 150 účastníky a v pozdějších letech jsem pokryl třemi turnusy prakticky celé prázdniny." I při velmi střízlivém odhadu by počet jeho odchovanců vydal nejméně na město velikosti osmitisícových Sedlčan. Legendární táborový vedoucí potvrdil, že začal o víkendu připravovat sezonu 2016 a mailem oslovil na 500 rodičů dětí, které vloni prožily část července nebo srpna na Častoboři, poděkoval jim za důvěru a poslal jim informace pro příští prázdniny.

Zajímalo nás, jak bude trávit Jaroslav Mucha, který byl mezi čtrnácti nominovanými z Příbramska na Řád srdce a získal velkou podporu čtenářů, letošní Vánoce. „Vnitřním prožitím budou tyto svátky jiné, protože se můj věk překulí přes tu dost vysokou číslici," zamyslel se Mucha. Nechal by si prý líbit, kdyby se přitom devítka otočila o 180 stupňů…

„Průběh Štědrého dne bude ale podobný jako vloni. Mám dvě dcery, bydlím u jedné z nich. Ráno posnídám vánočku, přes den se postím, budu poslouchat symfonie a koledy. Bude to určitě pěkné. Večer bude delší než ty ostatní, ale po svátcích se to zase dospí. O den nebo dva dny později se zase sejdeme a pohovoříme v rodině druhé mé dcery," těší se. „Mám pět vnuků a šest pravnoučat, rodina se rozrůstá," poznamenal. Jaroslava Muchu doprovázel do Sedlčan jeho sedmatřicetiletý vnuk Michal Kupsa. Na otázku, co mu na dědovi nejvíc imponuje, zareagoval: „Začal jsem s ním jezdit na Častoboř, když mi bylo šest let. Jak mu přibývají léta, jezdí tam lidé výrazněji mladší než je on. Obdivuji, že si spolu rozumí, nehádají se, protože děda dokáže řešit i problémy s klidem a nadhledem."

Od vedoucích a skalních příznivců dostal Jaroslav Mucha k významnému jubileu knížku, kterou mu vlastnoručně vyrobili – sestavili ji jako průřez jednotlivými tábory. Fotografie doplňovaly zejména texty písní. „Zorganizovala to Milena Uhrová a knížku pro mne nechala u známých vytisknout. Byl to moc pěkný dárek," liboval si jubilant. Nepohrdl prý ani lahvemi dobrého vína. To si s chutí dopřeje i o letošních svátcích. „Mám červené a bílé víno raději než tvrdý alkohol. Abstinent nejsem, ale člověk musí znát míru," dodal. Vnuk Michal poznamenal, že dědu rádi navštěvují jeho častobořští přátelé, kteří jsou i o několik generací mladší. „Vědí, že děda otevře, aby povídání bylo ještě příjemnější, lahvinku," usmál se. Marie Břeňová