Sbírka soch, která se v Příbrami představí, pochází z muzea v Petrohradě, které před několika lety vyhořelo, a tato výstava je jednou z posledních svého druhu na světě. „Všechny exponáty byly vytvořeny podle historických pramenů, při výrobě se použily pravé lidské vlasy a lékařské oční implantáty, proto sochy působí dokonale živým dojmem,“ řekl pořadatel akce Alfréd Šmíd.

Expozice návštěvníky seznámí nejen s podobou, ale také s velice poutavými osudy lidí, jejichž vzhled byl prapodivnou hříčkou přírody a kteří se od pradávna v naší společnosti vyskytovali. Společnost se jich stranila, ale současně byla přitahována jejich zvláštnostmi.

„I přes jejich postižení z těchto lidí vyvěrala neskutečná síla a odhodlání vzepřít se osudu a předvést okolí svůj neobyčejný vzhled jako dar - proto často pracovali v cirkusech a panoptikách a často se naučili neuvěřitelným kouskům, kterými ještě více podněcovali zvědavost návštěvníků,“ dodal Alfréd Šmíd s tím, že expozice voskových figurín bude k vidění po celý týden od 10 do 18 hodin.