Její hlavní pořadatel má ještě chvíli před vyhlášením výsledků plné ruce práce. Převažuje nejlepší výpěstky kuchyňské cibule, které letos vyrostly na zahrádkách ze sazeniček jednoho druhu. Kvůli regulérnosti soutěže je přihlášeným sám na jaře poskytl.

„Semínka dávám do země v únoru, sazeničky o síle trávy rozdávám koncem dubna nebo začátkem května. Na začátku byl takový sousedský hec a stala se z toho pravidelná událost roku. Máme za sebou již osmý ročník. První ročník byl spíš živelný a každý se chlubil největší cibulí ze záhonku," usmál se František Musil.

Letošní novinkou byla kategorie pro přespolní. „Chtěli jsme, aby naši pěstitelé nebyli v nevýhodě. Klimatické podmínky jsou v Lovčicích jiné, než v okolí. Ono se to nezdá, ale u nás jsou málem horské podmínky. Přihlásilo se osm lidí domácích a sedm přespolních," uvedl.

Žádné podvody pořadatel nepřipouští. „Už to na nás také zkoušeli, ale to se pozná," tvrdil. Připomněl, že vloni byla vítězkou Ivana Pokorná, jejíž cibule vážila 1,2 kilogramu. Titul „Cibulář 2013" zůstal v rodině. Králem cibulářů se stal její manžel Jaroslav Pokorný. Jazýček vah opět ukázal, že jeho „drobeček" má 1,2 kilogram.

Na druhém místě skončila váhou 0,955 kilogramu cibule Miloslavy Kraifové a na třetí pozici se prosadila exemplářem vážícím 0,89 kg Hana Prošková. Cibulář roku Jaroslav Pokorný uvedl, že převzali štafetu po mamince. „Dva roky se na nás dívá z nějakého obláčku a nelíbilo by se jí, kdybychom se nesnažili. Ona byla nejlepší cibulářkou asi dvakrát," poznamenal. Recept na to, jak vypěstovat ze zeleného výhonku více než kilového obra, neprozradil.

„Já jsem zaléval, manželka plela," usmíval se. Při sousedské zábavě, kdy se u stolů podávala tlačenka nebo vuřty s cibulí, chtěl od vítěze získat nějaké rady také starosta Kosovy Hory Martin Krameš s manželkou. Protože se mu letos nedařilo, jednu cibuli mu prý z recese půjčili. Zda mu ti nejúspěšnější prozradili nějaký fígl, se ukáže příští rok. Zatím se prý starosta umisťoval na zadních pozicích, stejně jako hlavní pořadatel František Musil.

„Jsem ale úplně spokojený. Jde přece o to, že se lidi sejdou, pobaví," tvrdí pořadatel. „Jsme tady dobrá parta. Akce si natáčíme, Fanda Musil k tomu udělá komentáře a pak si dokument pouštíme," chválil pospolitost na malé vesnici vítěz.

Marie Břeňová