Tři čtvrtě roku příprav předcházelo natáčení bubenického klipu Marimba Junior Clubu. Vedoucí netradičního bubenického souboru Základní umělecké školy Sedlčany Václav Kabát uvedl podrobnosti k projektu v rozhovoru.

Pro jakou skladbu jste se rozhodli?

Lady Carneval. Volba byla jasná ještě před smrtí autora Karla Svobody. Do užší volby se dostala spolu se skladbami Škoda lásky a Svatí pochodují. „Lady“ jsme nechali upravit pro naše bicí nástroje a v pražském studiu jsme natočili muziku. Nejdřív jsme si mysleli, že to půjde rychle, nakonec jsme přípravám věnovali hodiny a hodiny pilné práce, aby byla nahrávka precizní. Potěšilo mne, že jsme mohli spolupracovat se zakládajícím členem skupiny Žentour Petrem Akrmanem, což je skvělý zvukař.

A jak to bylo s obrazovým natáčením?

Bylo jasné, že skladba musí mít nějakého ducha a místo, kde by se dala rozumně natočit. Nakonec jsme zvolili Sedlčanské strojírny, kde jsme mohli celý dubnový víkend od šesti hodin v sobotu do půlnoci a druhý den od šesti do 18 hodin makat. Už jsme fakt „padali na hubu“. Stálo to ale za to.

V jaké je teď klip fázi?

Z kvanta natočeného materiálu musíme sestříhat tříminutový perfektní klip. Kromě toho jako bonus přidáme na DVD záběry z natáčení a zajímavé scénky o souboru. Z lidí, kteří se kolem toho pohybovali – od kameramanů, přes osvětlovače, zvukaře a mladé tanečnice, které jsme přizvali – se vytvořila skvělá parta.

Jaký má klip děj?

Má to asi takovou logiku, že si jdou bubeníci zahrát do strojírenského areálu, ve kterém se pro tuto příležitost zhostil role hlídače herec Roman Skamene. Zatímco si zdřímne, odehrají se uvnitř fabriky úžasné věci a jemu zůstane na památku bubenická palička. Víc bych nechtěl zatím prozrazovat.

Počítáte, že s klipem proniknete i do televize?

Pevně v to věřím. Jde o první bubenický klip, nikdy nikdo nic podobného nenatočil. Už jen představení všech nástrojů, které stěhují Marimbě jeřáby a ještěrky, za to stojí. Z naší strany jde i o osvětu. Málokdo má představu, co si pod bicími nástroji má všechno představit. My ukážeme, že existují a dá se na ně pěkně hrát. V klipu spojujeme naše základní motto: „Rytmus je základ života. Nejpodstatnějším rytmem je tep našeho srdce. Kdo mu rozumí, rozumí sám sobě.“

Připravujete křest?

Taková věc se pokřtít musí. Jsem domluvený s vynikajícím muzikantem Davidem Kollerem, který je můj kamarád. Rád bych, aby při této pro Marimbu důležité události byl můj spolužák, houslový virtuoz Jarda Svěcený. Ale ještě o tom neví. Křtít chceme v září v Praze. Uvažujeme o tom, že minikřest by mohl být i v Sedlčanech.

Bylo natáčení pro kluky a děvčata z Marimby cennou zkušeností?

Určitě. Pro nás pro všechny. Viděli, co to znamená něco dobře natočit. Vyzkoušeli si,c o se při tom musí vydržet, že tři minuty kvalitní výsledné práce dají pořádně zabrat. Bubnovali na cokoliv, nad nimi jezdily velké jeřáby, z nich vše z různých úhlů snímal kameraman. Byla to škola nejen pro ně. O natáčení budou vyprávět i kamarádům, kteří poznají, že nic není zadarmo.

Být v Marimba Junior Clubu není jen úspěch při koncertech . Co to také obnáší?

Předně každý „mlaďas“ musel předtím umět hrát na nějaký melodický nástroj. To byl základ. Za úspěchem jsou zkoušky, které bývají i o sobotách a nedělích. Je to tak trochu celibát, kterému musí každý člen spoustu jiných věcí podřídit. Od plánů souboru a jeho koncertů se například odvíjí, kdy kdo pojede na dovolenou. Na druhé straně ale mladí poznají, jak je příjemné, když po nich chtějí posluchači na koncertech podpisy, i když nejsou žádné SuperStar. Získávají nové kamarády, s některými si e-mailují. Hodně cestují, spí na internátech, kde je skromné zařízení, i v hotelích s luxusním zázemím.

Kde Marimba koncertovala nejdál?

Zatím ve Francii. Zájem o nás projevili i v Budapešti, kde to ztroskotalo na podmínkách. Nemůžeme si stěžovat, že by po nás nebyla poptávka. Loni jsme absolvovali asi 40 koncertů.

Při Dnu s Deníkem jste naznačil, že vystoupíte na červnových městských slavnostech Rosa v Sedlčanech. Přiblížíte nám chystanou show?

Bude v rytmu samby a Marimba Junior Club vystoupí těsně před ohňostrojem v hlavním programu. Budeme řádit na pódiu se vším všudy, jak to umíme.

Zcela nedávno jste zvítězili v kategorii souborů v celostátní soutěži základních uměleckých škol. Očekáváte po tak úspěšné národní přehlídce ještě něco mimořádného?

Chceme, aby se na našich koncertech stále něco nového dělo a nebyla to nuda. Snažím se o to, aby se kapela sehrála ještě lépe a mohli jsme hrát další nové skladby a získávali co nejvíc posluchačů. Proto i náš nový klip budeme rozdávat. Potěší nás, když si ho děti i dospělí budou pouštět. O prázdninách budeme dělat soustředění v Brzině a cvičit budeme v Sedlčanech v divadelním sále. Prozradím, že připravujeme také arénu. Ta se v současné době vyrábí a o prázdninách ji postavíme na několika místech a jen tak pro radost zahrajeme. Máme hodně plánů, ale něco se musí občas „ořezat“, takže i u nás platí, že změna programu je vyhrazena.

Marimba má devět stálých členů. Jak to, že nemáte „fluktuaci“?

Není to tak docela pravda. Dvě dámy z našeho souboru odejdou a nahradí je dva kluci, takže soubor bude čistě pánská záležitost.