Podobné oslavy proběhly v Sedlčanech již před pěti lety. „Je neuvěřitelné, jak ten čas letí. Přiznám se, že jsme si výročí tratě uvědomili až letos na jaře, kdy jsme naším zvláštním vlakem přivezli děti na Pohádkový les na Červeném Hrádku. Nechtěli jsme věřit, že je tomu už pět let, co jsme pořádali ve spolupráci s městem Sedlčany a Českými dráhami oslavy 110 let tratě Olbramovice – Sedlčany,“ vysvětluje Lumír Běhal z občanského sdružení Posázavský Pacifik.

Tehdejší oslavy se hlavně díky nadšení místních obyvatel velmi vydařily. „Je vidět, že lidé mají tuto "svoji" trať opravdu rádi. Říkali jsme si, že je letos už pozdě na uspořádání velkolepých oslav a navíc že bude velmi těžké navázat na úroveň z minulých let. A to především z důvodu získání finančních prostředků. Ale když jsme viděli zájem oslovených obcí a spolků o tuto akci, rozhodli jsme se, že v omezeném rozsahu oslavy uspořádáme,“ dodává Lumír Běhal.

V letošním roce organizátoři představí malou parní mašinku z výtopny Zlíchov, která s dřevěnými vagóny včetně bufetového vozu bude jezdit mezi Sedlčany a Štětkovicemi častěji. „Budou se tak moci svézt všichni zájemci, výlet nebude únavný ani pro malé děti a navíc rodiče jistě ocení i dostupné jízdné,“ věří organizátoři.

Mezi další atrakce budou patřit vyhlídkové jízdy historickým autobusem Praga, ukázky zahradních železnic, vystoupení Četnické pátrací skupiny z Prahy či prezentace dobové techniky. K dobré náladě bude hrát dechová hudba Rudy Ešnera a v odpoledních hodinách ve Štětkovicích country skupina Naboso. Doprovodný program začíná na sedlčanském nádraží v 9 hodin, ve Štětkovicích v 15 hodin.

Jízdenky budou k dostání v den oslav na nádraží u stánku či přímo ve vlaku. Ti, co chtějí mít jistotu, si mohou jízdenky a místenky zakoupit v předprodeji v restauraci U Jiráčků ve Štětkovicích nebo v pátek 4. září od 14 do 20 hodin na nádraží v Sedlčanech. Místenky lze také rezervovat na emailové adrese posazavsky.pacifik@seznam.cz nebo na telefonním čísle 777 170 666.

Karel Souček