Obsahuje Jinej svět samé novinky nebo jste sáhli do šuplíku?
Na CD jsou skladby tří kategorií. Do první patří píseň Kroky, která vyšla již na druhé desce Jsme z toho na větvi. Je stále velmi oblíbená a na našich koncertech ji pravidelně hrajeme. Na novince je samozřejmě v trochu pozměněné úpravě. Další kategorií jsou písničky Smuteční vrba a Renesance mladého Bathoryho, které vznikly před několika lety, ale na koncertech jsme je téměř nehráli a až nyní se objevují na desce. A konečně tu jsou skladby, které vznikaly od jara loňského roku.

Kdo je autorem hudby a textů?
Většinu nápadů vždy nosil kytarista Zdeněk Kolka a stejně tak tomu je i na tomto CD. Z deseti písní jich má na svém kontě osm. Zbylé dodal zpěvák Martin Konop.

Myslíte, že se sound Matyasu oproti předešlému albu Černá nebo bílá nějak výrazně změnil?
Myslíme si, že ano. Nejsem ale hudební kritik, takže jen pár základních rysů. Na první poslech každý rozpozná dvě zásadní změny, nový hlas sólového zpěvu a změněný výraz podání našich skladeb. Dále jsme odlehčili aranže od tvrdších kytarových rifů a muziku jsme více „změkčili“. V dnešní době i my máme raději více volnější a pohodovější muziku. Větší pozornost jsme věnovali aranžím jednotlivých skladeb. Zajímavá byla v tomto směru spolupráce s Honzou Gajdošem, který nám jako profesionální muzikant řadu písniček pomohl „domyslet“. Třeba skladbu Tajemství, kterou původně složil Martin Konop jako pomalou věc. Další doladění aranží proběhlo ve studiu pod taktovkou Dana Škráška. Výsledkem jejich snažení je poměrně kompaktní CD, které prostě jede. Velmi důležitý bod představuje i změna nahrávacího studia.

Kde album vznikalo a jaká panovala ve studiu atmosféra?
Natáčeli jsme ve studiu již zmiňovaného Dana Škráška v Hradci Králové. Dan hraje ve skupině Argema na klávesové nástroje a spolupráce s ním byla více než dobrá. Nejen, že dokáže ve studiu vytvořit pohodovou a příjemnou atmosféru, ale také umí poradit s řadou detailů v aranžích skladeb.

Kdy a kde se konal křest cédéčka?
Novou desku jsme pokřtili 24. listopadu v Kovářově, kam léta rádi jezdíme. S hlavním pořadatelem Mílou Vaněčkem se znám již dlouho a nebyl tedy důvod hledat jiné místo v regionu. Protože jsme zároveň vystupovali s Argemou, bylo nasnadě, že kmotrem našeho CD se stal právě Dan Škrášek. Děkujeme všem, kteří na tento křest přišli, a podle ohlasů se i dobře bavili. Tak to má být.

Nedávno vás bylo hodně slyšet na Blaníku. Jak se vám tam podařilo dostat?
Tak na Blaník se nám zatím prorazit nepodařilo. Naše současná muzika bohužel nezapadá do vysílacího schématu tohoto rádia. Upoutávka na nové CD, která byla slyšet po tři týdny, byla pouze placenou reklamou.
Rozhodli jsme se touto formou novou desku propagovat a dát na vědomí našim fanouškům, že je k prodeji. Ten byl navíc podpořen lahví originálního moravského vína a dovážkou až do domu. Potěšilo nás, že reklama sklidila kladné ohlasy.

Jaký byl rok 2009 pro Matyas?
Poměrně úspěšný. Podařilo se nám natočit a vydat nové CD, odehrát řadu zajímavých koncertů a podstatně rozšířit řady našich fanoušků. Tento rok také ukázal, že naše současná sestava je životaschopná. Během koncertování jsme nasbírali řadu zkušeností, které nám pomáhají postupně doladit náš koncertní program.

Karel Souček