Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mníšecký zámek se chlubí obrazem od Karla Škréty

Mníšek pod Brdy - V mníšeckém zámku můžete zažít i nadcházející víkend hodně zajímavého a dozvědět se něco nového. Bydlení drobné šlechty s jejich radostmi i starostmi objevíte na dvou prohlídkových okruzích a je určeno hlavně dospělým.

24.3.2011
SDÍLEJ:

Při prohlídce zámku.Foto: archiv správy zámku

Povídání o historii módy je veselé a kolekce 60 panenek Barbie zaujme jistě také děti.

Příští týden proběhne v Klášteře sv. Anežky České konference věnovaná dílu Karla Škréty. Koná se pod záštitou Národní galerie v Praze a je podpořená grantem EEA - Grants Iceland Liechtenstein Norway.

A právě oltářním obrazem od tohoto slavného barokního českého malíře se chlubí zámecká kaple sv. Serváce. Na obraze je zachycen boj svatého Serváce se sv. Athanasiem, kteří hájí církev proti bludaři Ariovi. Je namalován na mědi a byl vytvořen na zakázku pro zakladatele zámku Serváce Engela z Engelsflussu, který koupil a zveleboval mníšecké panství od roku 1655. Díky němu Mníšek povstal doslova z hrobu bolestí a trápení.

Servác byl velice zbožný muž. Nechal si na zámku vystavět soukromou kapli, kterou dal zasvětit sv. Serváci, jež byl belgickým biskupem a zároveň patronem zámečníků a stolařů. Nahlédneme –li do osobních vzpomínek zakladatele zámku zjistíme, že si nechal obraz namalovat za 100 zlatých a měděný plech ho přišel na 35 zlatých. Díla si velice cenil, neboť se nechal slyšet, že ani za 500 zlatých by se obrazu nevzdal. Mnoho dalších příběhů a historických faktů ukrývají zámecké pokoje. Přijďte si je poslechnout.

Pokud jste nadšeni módou, přijměte pozvání do zámecké galerie. Jarmila Kupková oblékla do překrásných dobových kostýmů více než 60 panenek Barbie. Šaty šila podle konkrétních předloh postupně osm let. Střihy vybírala z Dějin odívání a měla na paměti, že konkrétní historické době musí odpovídat i doplňky a účesy. Ty vyžadovaly trpělivost a šikovné prsty. Představte si, že pletete copánek z devíti vlásků! Tak nějak totiž vznikal účes pro nejpůvabnější císařovnu 19. století, Alžbětu Bavorskou, zvanou Sissi, která byla známá svými dlouhými bohatými vlasy, na kterých velice lpěla. Víte, že každé ráno po rozčesávání počítala vypadlé vlasy a když jich bylo moc, uštědřila své služebné políček.

Uvidíte Bílou paní a zjistíte, že kromě špičatého klobouku mohla nosit také klobouk rohatý! Čeká na vás anglická královna Alžběta I. nebo rozmařilý Francouz Ludvík XIV. Ten měl dvě stě diamantových knoflíků a zdobil si jimi i rozkrok na kalhotách. Alžběta I vlastnila 3000 šatů, ale její jmenovkyně, ruská carevna, ještě pětkrát více!

Ukážeme vám, jak vypadal honzík a co to byly šunkové rukávy. Jakou spodničku měla paní sládková v Postřižinách a jaký plavecký kostým nosily ženy před 130 lety. Na své si přijdou děti i dospělí. Děti, hlavně malé slečny, ještě nikdy neviděly pohromadě tolik krásných malých princezen a rodiče ocení přehledný nástin historických souvislostí. Vždyť kde jinde máte pohromadě královnu Kleopatru, Marii Terezii, Emu Destinnovou a slečnu v džínách?

Jana Digrinová

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Vizualizace přestupního terminálu v Sedlčanech.

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení