Ta se kvapem blíží a s ní i zajímavý program, jehož stěžejním tématem je dosažení kilometrové hloubky v roce 1875. O tom, jak to v té době „nebylo", napoví v neděli scénka Muzejního tyjátru v obsazení několika zaměstnanců, z nichž se za roky pořádání akcí proložených divadelními scénkami stali téměř profesionálové. A to zaměstnankyně muzea a zároveň režisérka krátkého tématického představení Jana Fischerová může jen potvrdit.

„Oni jsou vytrénovaní z Permoníků (pravidelný Pohádkový výlet za permoníky). Byť silní amatéři, tak skoro profesionálové. Jsou prostě skvělí a jsem ráda, že byli ochotni do toho jít." Scénka, při níž se diváci dovědí, jak to podle slov režisérky spíš nebylo, trvá zhruba čtvrt hodiny. Tehdejší paní štajgrovou ztvární muzejní archeoložka Veronika Machačová (jediná při zkouškách v kostýmu, aby si prý zvykala na klobouček), hlavní roli štajgra zahraje Osvald Rerych (na snímcích v černém triku).

Roli havíře Joudy trénuje Luděk Kolský. Čtvrtou postavu, důlního inženýra a hlásnou troubu, představuje muzejní konzervátor Antonín Švec. Ten v ději dohlédne na to, aby všechno dobře klapalo, protože v podzemí už je delegace z Vídně přichystaná k oslavě dosažení 1000. metru svislé těžební hloubky. Prokopská pouť se koná v neděli na Březových Horách.