Už jste někdy mezi bonsajemi koncertovali?

V takovém prostředí jsme ještě nehráli.

A líbí se vám tyto dřeviny?

Máme bonsaje rádi. Obdivujeme tu nekonečnou práci s jejich tvarováním. Rádi vzpomínáme na naši návštěvu úžasné zahrady bonsají například na korejském ostrově Jeju.

Bonsaje se váží k Japonsku. Jaký vztah k této zemi máte?

V Japonsku jsme prakticky každým rokem jak po linii koncertní, tak pedagogické. Máme zde všichni celou řadu svých bývalých žáků, kteří přijedou třeba i z velké dálky na naše japonské koncerty. Máme zde i dobré přátele.

S jakým repertoárem v sobotu vystoupíte?

Repertoár byl daný účelem a roční dobou, tedy pohoda o prázdninách, krásná hudba. Zvolili jsme čistě český romantický repertoár z osvědčených kusů, které se líbí každému. Na Sedlčansku samozřejmě Josef Suk: Trio c moll op. 2, Bedřich Smetana: Trio g moll op. 15 a Antonín Dvořák: Dumky op. 90.

Kolik programů máte na repertoáru a podle čeho je zařazujete?

Kombinace různých programů jdou v podstatě do desítek. V rámci jedné sezony hrajeme samozřejmě pouze několik programů, tak od tří do pěti plus určité jejich modifikace. Výběr se řídí mnoha faktory, například přáním pořadatele, nastudováním nového díla, někdy je to i „únava“ z příliš častého opakování byť třeba velmi žádaných a populárních děl a naše potřeba obměnit repertoár.

Zmínil jste Sedlčansko. Už jste zde někdy koncertovali?

Na Sedlčansku se bohužel, pokud víme, v našem žánru moc nekoncertuje. O to více si vážíme snahy pořadatelů nedrahovického koncertu prolomit tento stav. Rádi tomu pomůžeme.

Na co se České trio těší v létě?

Prakticky celý červenec věnujeme tradičně všichni tři interpretačním kurzům. Dana Vlachová v Klášterci nad Ohří a v Praze, Miroslav Petráš v Plzni a já v Praze. 1. srpna pak odlétáme na turné do Jižní Ameriky, kde máme několik koncertů v takových městech jako je Buenos Aires, Medellin nebo Lima. I zde bude mít český repertoár významné místo, ale uvedeme i skladby světových skladatelů. Na Peruánské národní konzervatoři v Limě pak povedeme master-class pro zdejší studenty. Na skutečný odpočinek snad zbyde pár dní ve druhé polovině srpna.

Léta vystupujete na takzvaných výchovných koncertech. Jaké s nimi máte zkušenosti?

S koncerty pro děti máme mnohaleté výborné zkušenosti. Ještě relativně nedávno, na přelomu století, byly doby, kdy o tento typ koncertů byl mezi školami velký zájem. S příchodem nové pedagogické generace, která už neměla klasickou hudbu „v povinnosti“, se rapidně vytrácí obecný zájem škol o podobné koncerty. Vůči nejmladší generaci zde má naše školství velký dluh. Jako by zde ani nebyla ta úžasná tradice našich hudebních velikánů, kterou stále tolik uznává celý svět. Dnes paradoxně o české hudbě vědí víc děti v Japonsku nebo Jižní Koreji než u nás.

Karel Souček