Školačku třetí třídy z Prahy navrhla na zápis do české knihy rekordů agentuře Blanka Tauberová, ředitelka Městské knihovny v Sedlčanech. „Nápad mi vnukla jedna z našich nejlepších ilustrátorek dětských knihy Markéta Vydrová. Čtenáři ji dobře znají i díky krmítku pro ptáky, které máme u knihovny a které pomalovala krásnými obrázky.

Markéta k Bářině knížce Miky a dobrodružství s autíčkem vytvořila ilustrace. Ověřila jsem si u prezidenta Marka, že mladšího spisovatele neevidují a bylo jasné, jakou knížku při Dnu dětské knihy budeme na náměstí letos křtít,“ poznamenala mimo jiné ředitelka Sedlčanské knihovny. 


Na dokumentu o vzniku nového českého rekordu je napsáno, že v den, kdy kniha plná napětí a humoru vyšla, bylo autorce 9 let a čtrnáct dní. Bára jí začala psát o rok dříve a strávila nad vymýšlením a psaním textů více než tři měsíce. Vydání knihy zařídil její otec David Laňka, který má na kontě několik desítek knižních titulů. U dětských čtenářů má velké sympatie jeho literární hrdina Bill Madlafousek, dospělí zase sáhnou po knihách, v nichž přibližuje osobnosti - například Wabiho Daňka nebo Petra Hapku. „David Laňka je také známý scénárista,“ poznamenala Tauberová.

„Dcera za mnou jednou přišla s dotazem, jestli jí vydám knihu, když jí napíše. Odpověděl jsem, že když do bude dobré, tak se o tom můžeme bavit Myslel jsem si, že to za jedno odpoledne vzdá. Usilovně tvořila čtyři měsíce, text se mi líbil, ale chtěl jsem si ověřit, že nejsem v úsudku jako táta ovlivněn. Aniž bych prozradil, kdo je autor rukopisu, rozeslal jsem to svým známým a dokonce i vysokoškolským profesorkám češtiny. Když jsem jim později prozradil věk spisovatelky, nechtěli tomu věřit,“ sděloval k dceřině prvotině.


Nejmladší česká spisovatelka si v Sedlčanech užila svoji první autogramiádu, za kmotry knížky jí byla ilustrátorka Vydrová a dva několikanásobní mistři světa ve sportovním aerobiku ze sedlčanského studia Dvojka. Bára Laňková měla přece jen před zcela zaplněným náměstím trochu trému a víc jsme se toho od ní dozvěděli pro čtenáře Deníku až po knižním křtu. „Miky a dobrodružství s autíčkem jsem psala především pro svého malého brášku. Autíčko jezdí na hrách. Ve vymýšlení dalších pohádek budu pokračovat. Snad mi je zase taťka vydá.“ Na otázku, jaké další záliby má, Bára odpověděla: „Ráda čtu knížky tištěné, u kterých mohu obracet listy, ne ty elektronické. Kromě toho a psaní mě baví stolní hry,“ dodala. 

Marie Břeňová