VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstaršímu studentovi Malé dobříšské univerzity bylo 93 let

Dobříš /ROZHOVOR/ – Již od začátku loňského roku probíhá v Dobříši Malá dobříšská univerzita, která 21. února přednáškou Yvonny Fričové vstoupí do svého třetího semestru. Hlavním organizátorem je dobříšská Městská knihovna, s jejíž pracovnicí Romanou Bodorovou jsme si o oblíbené univerzitě povídali.

17.2.2013
SDÍLEJ:

Posluchači Malé dobříšské univerzity.Foto: Karel Souček

Kdy jste s univerzitou v Dobříši začali?
První semestr jsme pod názvem Univerzita všech věků otvírali v únoru 2012. Tehdy jsme se volně inspirovali Univerzitou třetího věku a upravili pravidla tak, aby toto vzdělávání bylo sice kvalitní a zajímavé, ale méně náročné než studium skutečné Univerzity třetího věku. To znamená, že naši studenti nemusí psát semestrální či závěrečné práce a na závěr každého semestru obdrží ti se stoprocentní docházkou diplom za absolvování semestru. V prvním semestru jsme spolupracovali s naším stálým partnerem, dobříšskou kavárnou Velbloud Café a přednášky probíhaly přímo v kavárně.

Konají se tam dodnes?
Ne, kapacita kavárny se brzy ukázala být potřebám naší univerzity nedostačující. Proto jsme přednášky od 2. semestru, nyní již pod novou hlavičkou Malé dobříšské univerzity, přesunuli přímo do knihovny. 21. února se chystáme na začátek již třetího semestru.

Komu bude patřit první přednáška?
Paní Yvonně Fričové, která bude vyprávět o nesmírně zajímavých osudech známého cestovatele A.V. Friče, dědečka jejího manžela. Přednáška se jmenuje Checomacoco, A.V. Frič a indiáni s českou krví a začíná od 15.00 (odpolední běh) a od 17.30 hodin (podvečerní běh). Je určena studentům univerzity i zájemcům z řad veřejnosti, pro ty je vstupné 60 korun a kávu nebo čaj mají v ceně.

Podle jakých kritérií volíte témata a přednášející?
Témata se snažíme volit taková, aby mohla oslovit studenty v podstatě od teenagerů po seniory. Již od začátku se ukazuje, že většinou se o přednášky zajímají nejvíce lidé ve věku mezi 50 a 60 lety. Z jejich reakcí vidíme, že oceňují velkou pestrost témat, a proto zveme přednášející z nejrůznějších oborů a oblastí. Také v každém semestru oslovujeme jak několik přednášejících z Dobříše a okolí, tak i veřejně známé osobnosti.

Kolik máte studentů a v jakém věkovém rozpětí se pohybují?
Přestože část návštěvníků přednášek se v každém semestru obmění, stále máme kolem 40 studentů. Jejich věk se pohybuje od 33 do 93 (!) let, na každou přednášku však přicházejí i další lidé, někdy i studenti. Jsme moc rádi, že k nám přijíždějí i lidé z okolních obcí, někdy dokonce i z Příbrami. Mezi našimi stálými studenty převažují ženy.

Lze vysledovat, o jaká témata je mezi účastníky největší zájem?
Byli jsme od začátku velice zvědavi na ohlasy na naše přednášky, hlavně na to, které téma či osobnost asi posluchače zaujme nejvíc. Zatím se však zdá, že každé téma si našlo mnoho vděčných a zaujatých posluchačů a skutečně všechny přednášky se ukázaly být velmi úspěšnými.

Jak ještě dlouho budou moci účastníci studovat?
Když jsme před rokem univerzitu otvírali, byla to pro nás velká neznámá. Řekli jsme si, že náplň, náročnost i vnitřní strukturu budeme upravovat v průběhu několika prvních semestrů. Tak, aby mohla být pro naše studenty co nejatraktivnější. Takže zatím stále hledáme – a otázku délky studia necháváme ještě otevřenou.

Karel Souček

Autor: Redakce

17.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bojovník v Muay Thai Bernard Plavec.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

V Drahlíně se volit jezdilo i na kole.
124

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení