Bohatství ze zlatonosných nalezišť z Knína a okolí sloužilo českým králům, císařům a dalším vládcům až téměř do dnešních dob. A i když se zlato v současné době v Novém Kníně již netěží, je možné jej ve zdejším okolí stále objevit. Mohli se o tom přesvědčit i účastníci víkendových oslav v Novém Kníně.

Zlatinky i nugety vyrýžované zlatokopy někde v okolí Nového Knína byly totiž součástí nejvzácnější expozice, která se nacházela v přízemí bývalé Mincovny. Spolu s novoknínským zlatem zde byla vystavena i věrná kopie slavné Svatováclavské koruny. Tento vzácný exponát do Mincovny, která je dnes pobočkou Hornického muzea Příbram, byl do Nového Knína zapůjčen z Karlštejna.

Program oslav v Novém Kníně byl velmi pestrý. Nechyběla v něm přehlídka historických motocyklů a automobilů na náměstí Jiřího z Poděbrad. Součástí oslav byla i výstava fotografií a obrazů v novoknínské škole a křest nové knihy o novoknínských pověstech od Petra Kadlece. Ilustrace k této knize vytvořil místní malíř Jiří Kalerta. Po dobu oslav si za symbolické vstupné 1 koruny mohli návštěvníci prohlédnout i expozice novoknínské pobočky Hornického muzea Příbram. Vrcholem sobotních oslav byl večerní koncert Ladi Kerndla a slavnostní ohňostroj, který po setmění odpálil střelmistr František Snopek z Chotilska.

Jiří Kubík