Režisér Pavel Vopat a hudebník Adam Říha jsou jedinými muži, kteří se pohybují především v zákulisí. Dům Bernardy Alby je čistě ženská záležitost. Vice o přípravě představení dramatu, které mimochodem ještě v listopadu uvede příbramské divadlo, prozradila v rozhovoru Jana Durďáková.

Kdy jste začali zkoušet?
Více než před rokem.

Co ovlivnilo výběr repertoáru?
Kluci, kteří v našem občanském sdružení dospívali, nastudovali pod vedením Petra Biliny Čarodějova učně. Děvčata v té hře nenašla uplatnění a zůstala lidově řečeno plonk a hledalo se, jak jim to vynahradit. Pavel Vopat našel hru Dům Bernardy Alby, nápad se líbil.

Jak se cítíte v roli despotické matky Bernardy Alby?
Rozhodně to není moje podstata, ale hraje se mi dobře. Mrchy se vždycky hrají lépe, než hodné ženské. (Smích)

Původním posláním občanského sdružení Našlose bylo loutkoherectví. Zapojíte do děje také nějaké marionety?
Ne. Připouštím, že v tomto směru jsme se od původního záměru odchýlili. Vyplynulo to ale z toho, že děvčata si přála dát přednost činohře před loutkovým divadlem.

Znamená to, že loutky, které jste probudili k životu, zase necháte usnout?
S loutkovým divadlem dál pokračovala s nejmladšími dětmi Jája Trojanová. Je pravda, že v současné době divadlo usnulo, ale do budoucna zase s loutkami počítáme – pokud se dá zase dohromady tým lidí, kteří s nimi budou schopní a ochotní pracovat. V tuto chvíli jej nemáme.

Plánujete s Domem Bernardy Alby ještě výjezdová představení?
Představení by měli navštívit zástupci Waldorfské školy v Příbrami. Vyjádřili se, že by nás prý rádi pozvali, rozjednáno máme představení v Sedlci-Prčici, ale počítám, že se dohodneme na jarních termínech.

Uvažovali jste také o sálech v Kosově Hoře nebo Petrovicích?
V Kosově Hoře se s rekvizitami nevejdeme, hra je náročná na prostor. Petrovice mají scénu podobně velikou, když tam Našlose uvedlo Čertova učně, mělo s místem také problémy. (Marie Břeňová)

Dům Bernardy Alby
v Příbrami
Dům Bernardy Alby od Federica Garcíi Lorcy v režii Martina Vokouna můžete zhlédnout v příbramském divadle ještě 29. listopadu v hereckém obsazení:
Bernarda: Helena Karochová
Marie Josefa: Jana Šulcová
Angustias: Helena Lapčíková
Magdalena: Kristýna Bábková
Amélie: Debora Štolbová
Martirio: Ivana Krmíčková
Adéla: Anna Fixová
Poncia: Kateřina Fixová
Služka : Markéta Mandová