Kolem čtyř desítek lidí, což je přibližně polovina souboru, se zpravidla dvakrát týdně scházela, aby konečný efekt vyzněl co nejlépe. Jak protagonisté, tak i všichni, kteří se na představení podíleli a na jevišti je neuvidíte, trávily večery v kulturním domě.

Ochotníci sáhli po klasickém repertoáru, který jistě uvítá i publikum a příležitost dali tentokrát jednadvacetiletému režisérovi Richardu Otradovcovi z Oříkova. „Snažili jsme se mu pomáhat, předávat mu svoje zkušenosti, aby se v tom neutopil," řekl nám při zkoušce vedoucí souboru Jaroslav Mrvka.

Potvrdil, že se museli vypořádat s autorskými právy a nemohli obejít ani agenturu, která chrání skladby Karla Svobody. „Písně, které znají diváci z filmové verze muzikálu, na jevišti zazní. Některé budou takzvaně naživo, jiné na playback," dodal Jaroslav Mrvka s tím, že si zahraje velitele stráže.

Hlavní roli Karla IV. svěřil režisér zkušenému Jaroslavu Repetnému. Denisu Řehákovou obsadil do role Karlovy manželky Elišky, která z lásky poruší zákaz vydaný Karlem IV., že se na Karlštejně nesmí zdržovat žena. Další zamilovanou dvojici Kateřinu a Peška, kterou ve filmu známe v podání Daniely Kolářové a Jaromíra Hanzlíka, hraje Kateřina Dundrová a Pavel Heran.

„Režisérským oříškem bylo skloubit velké množství účinkujících, ale i choreografii, hudbu, zpěv a utvořit z toho celistvý muzikál," uvedl režisér Ortadovec. Přiznal, že je to jeho vůbec první představení, které režíruje. Uvědomuje si, že je to dost veliké sousto. Vždyť členem souboru, který mu dal velikou důvěru, je čtyři roky. Těší ho, že mezi několika návrhy letošního repertoáru padla volba právě na toto představení se zpěvy. „Impulzem pro mě byli Světáci, které soubor uvedl a měl s tímto představením u diváků úspěch," dodal. Marie Břeňová