Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochotníci z Rafandy sklízejí ohlas. Na jediné z představení nezbyla vstupenka

Dolní Hbity – Marjána Plajznerová, Trepifajksl, čerti v čele s luciferem a další postavy. Do rolí ze známé pohádky Jana Drdy se vtělili členové ochotnického souboru Rafanda, který vznikl na začátku roku v Dolních Hbitech. Zapojili se do něj jak místní obyvatelé, tak „sousedé" z okolních vesnic a s představením Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert sklidili u diváků velký ohlas.

2.11.2013
SDÍLEJ:

OCHOTNICKÝ spolek Rafanda v Dolních Hbitech.Foto: archiv souboru

Premiéru inscenace představili ochotníci při příležitosti slavnostního programu o posledním zářijovém víkendu, kdy v Dolních Hbitech proběhla třídenní sláva v rámci znovuotevření zdejšího kulturního domu po rekonstrukci. Po precizně odvedeném tříhodinovém výkonu tleskal výtečným hercům do posledního místa zaplněný sál. Podívat se přišli jak místní, tak přespolní diváci z okolních měst a obcí.

Čtrnáct dospělých herců, šest dětí, jeden zvukař a jedna nápověda. Ochotnický spolek Rafanda navazuje na původní amatérský herecký soubor, který v Dolních Hbitech fungoval před mnoha lety.

„Určité jádro Rafandy se už asi osm let vždy jednou za čas sešlo a diskutovalo o tom, jak by bylo hezké zahrát si divadlo. Při podávání žádosti o rekonstrukci kulturního domu jsme pro vyšší počet bodů uvedli, že plánujeme vznik divadelního spolku. Když se stavba začala trochu rýsovat, bylo jasné, že přichází doba, kdy musí řeči nahradit činy," popisuje okolnosti vzniku spolku Rafanda starosta obce Dolní Hbity Jan Michálek a zároveň jeden z herců. Veškeré organizace a režie se ujala členka zdejší kulturní komise Vladimíra Pražáková, která začala organizovat první herecká setkání.

Ochotníci se na zkoušky Dalskabátů scházeli od letošního února pravidelně jednou týdně v Dolních Hbitech. Postupem času a s blížící se premiérou pak zkoušeli dvakrát do týdne. „Všechno pro nás bylo nové, nikdo neměl s ochotnictvím žádnou osobní zkušenost, a tak jsme při práci postupovali zcela intuitivně," říká Michálek. Každý člen se tak prý musel potýkat s jinými těžkostmi a problémy – někdo musel překonávat ostych, pro jiného byl obtížný hlasitý projev, někteří herci měli problémy s časem. „Velká práce byla také s vytvořením kulis, které pro nás zhotovil pan Miloš Tesař, a se sháněním rekvizit a kostýmů," popisuje Michálek.

Právě kulisy a kostýmy, kterými herci disponují, byly jednou z položek, které sklidily velký úspěch u diváků – pochvalovali si, že působily profesionálním dojmem. „Na výtvarném ztvárnění se podíleli různí členové souboru. Některé kostýmy byly půjčeny z příbramského divadla, jiné si herci vytvářeli sami. Materiál sháněla zejména naše ženská polovička souboru různě po second handech. Rád bych jim za to všem poděkoval," podotýká Michálek.

Diváci měli dosud tři možnosti ke zhlédnutí divadelního představení Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert. Vedle premiéry zaplnili nový dolnohbitský sál také ve dvou říjnových reprízách. Na následující představení se ochotníci i dolnohbitští občané těší 13. prosince. To se ponese v benefičním duchu, výtěžek ze vstupného totiž půjde na konto sdružení Stéblo Borotice a Základní školu v Dobříši – Lidická, která pracuje s dětmi se zdravotním postižením. Dále se Rafanda představí v lednu v Milíně a v březnu v Tochovicích.

Michaela Rozšafná

Autor: Redakce

2.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení