„Vystavené panenky vznikly z různých materiálů, nejstarší ze dřeva, vosku, papírmaše a porcelánu, z těch mladších pak celuloid a plast. Většina panenek je z let 1900 až 1980, přesto několik jich pochází z 2. poloviny 19. století. Úplně nejstarší je černoušek z papírmaše, vyrobený před rokem 1870, a panenka s voskovou hlavičkou ze sbírky Hornického muzea Příbram (zhruba 1885),“ vysvětlila spoluautorka výstavy Lenka Blažková.

Výstava představuje pestrou škálu typů historických panenek. Pozornost je věnována i populárním chodičkám a mluvičkám z příbramského podniku Hamiro. Expozici doplňují historické pokojíčky a nádobí pro panenky. Její součástí jsou i herní koutky, kde si nejmladší návštěvníci mohou například převlékat panenky a vozit je v dobových kočárcích, pohoupat se nebo stavět z kostek. Místa s exponáty určenými k dotýkání a hraní jsou označena piktogramy. Většina exponátů pochází od soukromých sběratelů. Eva Trechová zapůjčila panenky z papírmaše, porcelánové a celuloidové postavičky, manželé Flídrovi papírové vystřihovací panenky, Zdeňka Soukupová těstové panenky a Jana Fischerová textilní panenky waldorfského typu. Další pocházejí ze sbírek muzea a Spolku Příbramští betlémáři.

„Přípravy této výstavy začaly letos koncem ledna. Nejtěžší bylo vymyslet, jak v omezeném prostoru zachovat logickou historickou návaznost vystavených exponátů. A zároveň jak dostatečně uspokojit očekávání návštěvníků nejen z řad sběratelů – znalců a laické veřejnosti, ale zejména dětí,“ poznamenala Lenka Blažková s tím, že tradiční historické panenky v rámci samostatné výstavy zatím v muzeu prezentovány nebyly.

V cáchovně jsou i komentované prohlídky se sběratelkou Evou Trechovou. Ty trvají zhruba 30 minut a jsou vhodné pro starší školní věk, mládež i dospělé. Nejbližší se uskuteční v úterý 28. června od 10 hodin a v neděli 17. července od 14 hodin. Účast si musí zájemci rezervovat na telefonu 318 626 307 (linka 11), nejvyšší počet účastníků je 15 osob.

Karel Souček