Má letní koncert v divadle nějakou tradici?
Koncerty našeho tělesa v termínech ke konci školního roku jsou tradiční. Je možné, že nebyly se železnou pravidelností každý rok, ale posledních alespoň pět let jsme určitě nevynechali. Oproti minulým létům jsme letos zvolili termín koncertu o týden dříve, aby posluchačům nekolidoval s odjezdem na dovolené.

V čem se liší od jiných?
Pro nás jsou letní koncerty vždy trochu více zaměřené na samotnou kapelu, kde představujeme i posluchačsky náročnější repertoár. S tím samozřejmě souvisí i výběr hostů.

Kteří se letos představí?
Kryštof Marek na piano a Milan Krajíc na sopránsaxofon. Přednesou nejnovější autorské skladby zmíněného Kryštofa, které jsou podle mého názoru svojí melodičností a zvukomalebností opravdu výjimečné a v nichž se stírají hranice mezi jazzovou a takzvanou vážnou hudbou.
V obou případech jde o naprosto špičkové sólisty, kterým tleskají i posluchači v zahraničí. Dalším milým hostem bude zpěvačka Magda Rezková, kterou mohli pravidelní posluchači slyšet již na vánočním koncertu. Je to zpěvačka se sametově zabarveným, plným altem a naprosto přirozeným frázováním. Čtveřici sólistů uzavírá zpěvák Ondra Ruml, který slíbil návštěvníkům posledního koncertu, že se zase tento rok ukáže a slib plní. Na jeho adresu, myslím, není potřeba mnoho slov, spíše upozornění pro posluchače, kteří ho ještě neslyšeli naživo, nechť neváhají a přijdou se přesvědčit, jak uvolněný, přirozený a na jeho věk již profesionální výkon Ondra na koncertech s naším bigbandem podává. Rád bych ještě zmínil konferenciéra Aleše Bednu, který uvádí naše vystoupení již řadu let. Je to velký hudební fanda s obrovskými znalostmi o autorech i instrumentalistech.

Podle čeho vybíráte repertoár na konkrétní koncert?
Jak jsem již zmínil, repertoár se snažím vybírat podle toho, o jaké vystoupení se jedná a jaké bude asi složení publika. Je to věčné hledání a balancování na hraně mezi tím, co se líbí posluchačům, co muzikantům a jaká aranžmá se nám také podaří sehnat. V poslední době ale mám pocit, že se právě v oblasti repertoáru dostáváme do shody našeho vkusu se vkusem publika.

Dáváte si v létě přestávku nebo budete vystupovat i v tomto ročním období?
Po příbramském koncertu nás hned ve středu 24. června čeká vystoupení v prestižním jazzovém klubu Reduta v Praze, kde hrajeme již třetí rok po sobě. Tím pro kapelu končí zkouškové období, kluci se rozjedou na dovolené a po prázdninách se opět sejdeme. Začne další zkoušení, které bude zase završeno vánočními koncerty. Zároveň se budeme připravovat na kulaté výročí, které bude Příbramský bigband slavit příští rok.

Karel Souček