„Fotografování krajiny je těžší než se zdá na první pohled, protože vyžaduje převod trojrozměrné panoramatické scény se všemi podrobnostmi do plochého obrazu. Proto dobré snímky krajiny jsou jedním z nejobtížnějších témat, jež lze na fotografii zachytit. Je totiž velmi složité zachytit drama, hloubku, barvu a atmosféru určité přírodní scenérie,“ vysvětlil Milan Dlouhý.

Pětatřicetiletý Dlouhý fotografuje již od dětství, první, běžné turistické snímky pořídil s kamarády a rodiči na výletech a čundrech. V roce 1992 dokončil střední polygrafickou školu a krajinářskou fotografií se zaměřením na Sedlčansko se vážněji zabývá od roku 2002.
„Láká jej zachycení silně emotivní podoby krajiny, což mu dovoluje právě jeho rodný kraj, kterému těmito fotografiemi vzdává hold,“ připomněla vedoucí sedlčanské knihovny Blanka Tauberová.

Od roku 2005 je zaměstnán ve firmě Pbtisk Příbram, která se úzce specializuje na tisk a výrobu knih. „V této firmě má jako tiskař možnost spolupracovat s mnohými českými fotografy a předními vydavateli fotografických knih, což jej posouvá jako fotografa dopředu,“ dodala Blanka Tauberová.

Od roku 2008 je Milan Dlouhý členem fotoklubu FotoFlegmatici Sedlčany, který vznikl při městské knihovně. Právě s ním letos již v knihovně vystavoval, dříve se prezentoval s Janem Brzákem a Petrem Kubů. Nejen v knihovně, ale také v místním muzeu.

„Krajinná fotografie – to je především čas! Krajina se vám musí dostat pod kůži. Musíte si promyslet, zda právě nyní je vhodná doba pro snímání určitého místa. Zda je optimální kvalita i barevný charakter světla, směr i délka stínů, vzhled oblačnosti, viditelnost nebo roční období. Tak se stává, že na stejné místo se během roku chodí dvakrát, desetkrát, stokrát … než „to“ bude ono,“ uvedl Milan Dlouhý.
„Většina snímků pro tuto výstavu vznikla buď za soumraku či za svítání. Mám tyto části dne za nejoblíbenější, barva krajiny a oblohy je na vrcholu své dramatičnosti, proměnlivosti a fotogeničnosti,“ uzavřel fotograf.

Výstavu si mohou zájemci prohlédnout v provozní době knihovny, tedy v pondělí, ve středu a pátek od 9 do 18 hodin, v úterý od 9 do 15 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.

Karel Souček