„Od třetího ročníku došlo k podstatné změně. Poprvé se nehrál pouze jeden zápas, ale diváci se mohli bavit při utkáních dvou. V loňském roce druhé fotbalové utkání „nahradila“ vybíjená, která se setkala s velikým úspěchem,“ připomněla vedoucí sedlčanské knihovny Blanka Tauberová.

V prvním fotbalovém utkání, které začne ve 13 hodin, proti sobě tradičně nastoupí děti ze Sedlčanska a tým českých spisovatelů, ilustrátorů a nakladatelů. Mužstvo dětí tvoří účastníci dlouhodobé soutěže Čtenářská liga, mezi literáty se představí mimo jiné spisovatelé Michal Viewegh, Miroslav Adamec, Petra Braunová, Pavel Brycz, Miloš Kratochvíl nebo Zuzana Frantová, ilustrátor Adolf Dudek nebo redaktoři nakladatelství Albatros.

Stejné týmy proti sobě nastoupí i v druhém utkání při vybíjené. U tohoto zápasu si budou volit svůj tým kapitáni, za děti Roman Blank a za dospělé Michal Viewegh. „Ten k tomu má největší právo, protože Vybíjená je název jeho knihy z roku 2004. Celé odpoledne se bude tradičně bojovat o dort ve tvaru fotbalového hřiště,“ poznamenala Blanka Tauberová.

Miloš Kratochvíl, který přijede hájit barvy spisovatelů do Sedlčan poprvé, chce tuto výhru trumfnout. Vítězný tým bude mít jedinečnou příležitost pokřtít jeho novou knihu Puntíkáři přímo na fotbalovém hřišti.

Pravidla fotbalu připravil a oba zápasy bude pískat garant Čtenářské ligy a sedlčanský radní Martin Havel, o ozvučení se opět postará DJ Sláva Bloch. Mikrofonu se ujme již počtvrté tajemnice Svazu knihovníků a informačních pracovníků Zlata Houšková, která bude zastupovat i Klub dětských knihoven.

„Takovéto klání se samozřejmě nemůže obejít bez slavnostního a důstojného výkopu. Tohoto úkolu se zhostí zástupce nakladatelství Albatros, který opět přiveze dárečky pro hrající sedlčanské děti,“ uvedla vedoucí knihovny. Tým čtenářů budou povzbuzovat „trenérky“ - knihovnice dětského oddělení Jana Adamcová a Alena Budková. Kapitánem bude stejně jako při vybíjené Roman Blank. Druhý tým si zvolil za fotbalového kapitána spisovatele a scénáristu Miroslava Adamce.

„Je dobré vědět, že Miroslav Adamec si ještě nenechal ujít ani jedno utkání a stejně jako dětmi milovanou a velmi oblíbenou autorku Petru Braunovou jej na sedlčanském hřišti uvidíme již popáté. V publiku se objeví, jak doufáme, všichni, kteří chtějí fandit a také zažít pořádnou legraci,“ uzavřela Blanka Tauberová.

KAREL SOUČEK