„Považujeme ji za vrcholnou slavnost léta, za úspěšné zakončení hlavní turistické sezony. Chceme také ukázat, jak se dříve žilo, jak se lidé bavili, zavzpomínat na doby již minulé, “ vysvětlila Renata Semová ze správy zámku.

Průvodci budou po celý den provádět v dobových kostýmech a mají přichystaný speciálně upravený výklad. Ve většině expozičních místností bude hrát historická hudba, kterou každoročně zajišťuje příbramský hudebník a umělecký vedoucí souboru Chairé Josef Krček. „Musím říci, že účinkují vždy skvělí muzikanti a prohlídky zámku jsou s hudbou vynikající,“ zdůraznila Renata Semová.

Nádvoří zámku bude patřit řemeslníkům. Svoji práci představí kováři, výrobce dřevěných hraček, pekaři, umělecký kovář a nově se letos uskuteční degustace a prodej vína z Moravy. Další novinkou je Muzeum Dobříšských přízraků, o které je podle správy zámku mezi návštěvníky velký zájem.

Ve francouzském parku začne program již dopoledne. Vystoupí zde šermířská skupina Páni ze Zvěřince a představí se také sokolníci s dravými ptáky. Odpoledne budou děti hledat poklad v pivovarských sklepích, které jsou otevřeny pouze u příležitosti těchto slavností, a hlavní program pro děti připravilo pod názvem Cesta tovaryšova Mateřské centrum Dobříšek.

„Slavnosti připravujeme již od začátku roku, příprava je velmi náročná a jsou do ní zapojeni všichni zaměstnanci zámku. Určitě nejtěžší je úklid všech prostor v závěrečném týdnu před začátkem slavností, příprava všech stánků na nádvoří, stolů, lavic a kontrola všech zařízení, která na tyto slavnosti používáme. Patří za to všem pracovníkům velké poděkování,“ uvedla Renata Semová.

A proč v Dobříši slaví právě Václava? „Z úcty ke králi Václavu IV., který v okolních lesích lovil zvěř a pobýval na zámku Vargač,“ uzavřela Renata Semová.

Karel Souček