Za půl hodiny otevírá svou vlastní živnost s názvem Duha, zabývající se výkladem tarotových karet a poradenstvím od srdce určeném nešťastníkům, problémovým lidičkám a bolavým dušičkám. Prostě všem těm, co její pomoc potřebují a najdou si jí. Pronajala si za tím účelem přízemní místnost v panelovém domě, která dříve sloužila jako kočárkárna. Využila svých výtvarných vloh s fantazií a klientelu zde očekávala duhová směsice barev se zátiším šmolkové oblohy, jež působila neuvěřitelně realisticky. Vlastnoručně vyrobila křídově bílý mohutný sedan se širokým opěradlem, který přímo vybízel k usednutí na temně modrém koberci. I její batikované šaty příjemně dolaďovaly to pro oko duhové opojení.

Ze zamyšlení ji vytrhlo silné zaklepání na tapetou s mořskými vlnami polepené dveře. Do místnosti vešel muž střední postavy, stáří si typovala na třicet let a její oči ho za moment prosvítily důkladněji než-li rentgen. Vybídla ho k usednutí a v tu chvíli cítila sílu jeho negativní energie, která jí jakoby svazovala ruce, nohy i ústa. Musela sáhnout po minerálce, aby svlažila vyschlé ochraptělé hrdlo a pomalu ale jistě se jí do těla začala navracet ztracená rovnováha. Pichlavý liščí pohled se do ní zabodával zcela marně, neměl šanci ji zasáhnout, protože její ochranná bariéra to už nedovolila. Olízl si sevřené úzké rty, s jejím svolením si zapálil cigaretu a po požitkářském vydechnutí kouře se rozpovídal.

Poslední dny žije ve velkém stresu a napětí. Pronásleduje ho dunění koňských kopyt, a když se otočí všude je liduprázdno, nikde ani živáček. Ze spánku ho probouzí dusot koní na závodní trati a on se jako jediný z jezdců blíží k cílové rovince. Už ji má na dosah ruky, avšak náhle padá v bolestech na zem, a to srdceryvné koňské řehtání, volající o pomoc mu rve uši. Další noci se ocitá v zámku, kde jsou na stěnách vypreparované hlavy koní a on na jednu sahá a cítí, jak v ní pulsuje krev. V úleku ucukne a ze všech koutů se ozývá škodolibý smích. Po probuzení se ještě dlouho zmítá mezi snem a skutečností. Přetížený mozek pracuje na plné obrátky a provází ho naprosté vyčerpání. Ty situace pro něho začínají být neúnosné a on potřebuje najít ztracený klid. Seděl tam jako hromádka neštěstí, ruce svěšené mezi koleny a jeho oči signalizovaly naprostou zoufalost a beznaděj.
Vyčetla z něho více než dost a zeptala se, jestli ho netíží špatné svědomí z nějaké události, kterou zažil na vlastní kůži. Odmítavě a podmračeně zakroutil hlavou a přesvědčoval ji o tom, že si není ničeho vědom. Nehtem lehce postrčila úhledně složený balíček karet na rohu stolu a mimoděk mu položila otázku, jak to bylo s tím zraněným koňem, co skončil jeho zásluhou na porážce. Klientův obličej zfialověl, čelo se zaplnilo desítkami hlubokých vrásek, v mžiku se vymrštil ze sedanu a v zápětí se do něho po ukočírování emocí s námahou zabořil. A ztěžka začal vyprávět.
„Toho koně jsem vypiplal od malého hříběte a soustavně jsme se připravovali na závody. Vyhrávali jsme jednu cenu za druhou a čekala nás ta nejvyšší meta – Velká Pardubická. Byl udatný bojovník a mou ctižádost vnímal i jako svou prestiž. Dva dny před těmi Pardubicemi ho přepadla horkost, malátnost a neustále polehával, a proto jsem pod rukou sehnal ty nejpůsobivější medikamenty. Závod jsme uhájili a dál už určitě tušíte, jak vše dopadlo. Nori v půlce trati zkolaboval a já to odnesl s přechodně pochroumanou páteří. Kdybych to tak mohl vrátit zpátky.“ Sklopil bezradné zarudlé oči a ona mu povzbudivě pohladila hřbet ruky a dala několik moudrých rad. Pokorně je vyslechl, odcházel uvolněný a pichlavý pohled byl tentam.

Za měsíc našla ve své schránce reklamní brožurku, na které byli koně terapeuti, vozící postižené děti. Regenerační ozdravné centrum se nachází v krásné šumavské přírodě a na dřevěném poutači je krasopisně vyšperkován název Nori. Věděla odkud vítr vane a silně intuitivně pocítila, že nalezl svůj ztracený klid. Od samé radosti poskočila, brožurku pověsila na zeď a barevně pod ní velkými ozdobnými písmeny napsala pocitové moudro: Kdo zažil pohled na svět z koňského hřbetu, ten se nespokojí s vyšlapanou cestičkou.

Věra Zikanová