Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před padesáti lety zemřel básník a muzikant Václav Hrabě

Příbramsko /VZPOMÍNKA/ - Až budete projíždět Lochovicemi, udělejte si chvilku čas a zastavte se na místním hřbitově. Nedaleko železniční trati tam najdete náhrobek básníka a muzikanta Václava Hraběte. Odpočívá tam už neuvěřitelných padesát let. Na tomto světě mu jich byla dopřána jen polovina z nich – pětadvacet.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Hrob Václava Hraběte v Lochovicích.Foto: archiv Josefa Fryše

Narodil se roku 1940 v Příbrami, s rodiči však žil v Lochovicích. Tam vychodil základní školu, v Hořovicích jedenáctiletou střední školu (dnešní po něm nazvané gymnázium) a v Praze se na Vysoké škole pedagogické „připravoval" na učitelské povolání. „Místo přednášek a seminářů četl… současnou literaturu, zvláště americkou …, ale i sovětskou… a naši…, cvičil na klarinet, pokoušel se komponovat, psát básně, večer pak hrál a v noci či spíše k ránu po návratu na kolej s naivní samozřejmostí probudil své spolubydlící… a jal se diskutovat o poezii."

Hudební atmosféra Prahy nekontrolovatelně zaplnila jeho citlivou duši. Pro mnohé tehdy neznámé slovo „jazz", které se objevovalo vyškrábané na zdech, dveřích a vratech, v něm přerostlo v prales, který dusil vše ostatní a ve kterém zarostla i cesta zpátky. Kluby „Reduta", „Olympic" a „Pygmalion" mu zaplnily noci. Koncem roku 1960 se při jedné z návštěv studentského klubu „Olympik" seznamuje s Olgou.

Pojď! Ráno pro tebe ukradnu červánky
a přinesu ti je místo růží
Zhasnu každou lucernu za tebou
aby se nikdo nemohl zamilovat
do tvého stínu
Až budeš spát půjdu a po všech mořích
sesbírám slzy které ti uplavaly

Na podzim 1961 nastupuje na vojnu. V únoru 1962 se konala vojenská svatba. Za dva měsíce se novomanžel vojín Václav Hrabě oficiálně stává básníkem: v červencovém čísle armádního Zápisníku mu vychází první verše.
Nedlouho po ukončení základní vojenské služby zjišťuje, že jeho srdce, oslabované alkoholem a cigaretami, na všechny lásky nestačí. Nerad věší klarinet na hřebík. Ale jedna oběť je málo. Tvrdošíjná pouť k poezii neberoucí ohled na denní drobné starosti mu zlomí i manželství. Rozvádějí se v klidu, bez emocí. I když…

Počítám na prstech
metály života a šrámy z naší lásky
A ty spíš

Zcela se věnuje poetické vinárně „Viole". Jeho duševní i tělesné vypětí dosahuje vrcholu. V únoru 1965 stačí ještě ve „Viole" potkat amerického básníka a nejmladšího představitele poezie amerických beatniků Allena Ginsberga. Do konce necelého pětadvacetiletého života mu zbývá čtrnáct dní…

Večer 4. března se v jedné ze staroměstských hospod pochlubil příteli Petru, že mu bytový úřad Národního výboru sdělil, že konečně má pro něho náhradní byt. Nebude se muset tísnit v jednopokojovém bytě s rodinou své bývalé manželky … a přitápět si svítiplynem…

Posezení skončilo, oba šli na tramvaj. Petr vzpomíná: „ …jeli jsme spolu z Národní třídy … Karmelitskou na Malostranské náměstí, tam on vystupoval, pozdě večer, myslím kolem půlnoci, on šel do Nerudovky, a já jsem jel do Dejvic."
Cesta z Malostranského náměstí Nerudovou ulicí do Jánské netrvá déle než 15 minut. Hrabě však přišel domů za více než dvě hodiny. Navíc s 2,8 promile alkoholu v krvi.

„Přišel tehdy domů ve 2,30 ráno, zapálil si v kuchyni troubu a hořáky plynového sporáku, kterým si přitápěl, a usnul. V 5,30 mě probudil pláč mladšího syna, kterého jsem tehdy kojila. To nám zachránilo život, ale Vaškovi už bohužel ne," vzpomíná paní Olga.

A kdybych už měl umřít
chci hvězdy na rakev
a trochu hnědé hlíny
hřejivé jako krev

(Zpracováno podle autorovy knihy Dvanáct osudů čtyř staletí)

Josef Fryš, Příbram

Autor: Redakce

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení