Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbram při oslavách přivítá horníky a hutníky z mnoha zemí

Příbram /PROGRAM/ - Horníci a hornické ceremonie, spolky, průvody, koncerty či ohňostroj. To vše můžete zažít o tomto víkendu na příbramských hornických slavnostech.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Hornické oslavy a 800. výročí města.Foto: archiv města

Česká republika, Polsko, Rakousko, Německo, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Ukrajina. Ze všech těchto zemí se do Příbrami tento víkend sjedou účastníci 20. setkání hornických měst a obcí a 16. evropského dne horníků a hutníků. Jenom oficiálně přihlášených hostů těchto slavností jsou zhruba dva tisíce. Nejenom pro ně, ale i pro ostatní návštěvníky města je připraven bohatý víkendový program.

Setkání představuje nejvýznamnější událost, která upomíná na hornické tradice ve městě Příbrami a na Březových Horách. Kulturní program bude probíhat celý víkend na náměstí T. G. Masaryka, náměstí J. A. Alise, na dole Marie, v expozicích Hornického muzea nebo na Svaté Hoře. K hornickým slavnostem patří i průvody: očekává se v nich až 3000 krojovaných účastníků nejen z České republiky, ale i z jiných států Evropy. Doprovázet je bude na 7 kapel.

V pátek projde večerní Příbramí světelný hornický průvod

Hornické slavnosti budou zahájeny v pátek v 19 hodin na náměstí T. G. Masaryka Příbrami, pak bude následovat koncert Příbramského Big Bandu a ve 21 hodin přijde na řadu čepobití – nočním městem projde hornický průvod s lucernami, který bude zakončen ohňostrojem. Na Dole Marie a na náměstí J. A. Alise bude možné už od podvečera navštívit několik hudebních vystoupení, a to v pátek, v sobotu i v neděli. „Přijďte se spolu se stovkami návštěvníků z celé ČR i zahraničí bavit a připomenout si tradice, které jsou s naším městem neodmyslitelně spjaty. Velmi působivé budou zejména slavnostní hornické průvody," lákal již dříve na hornické slavnosti a jejich atmosféru místostarosta města Příbrami Václav Švenda.

V sobotu bude na Svaté Hoře sloužena bohoslužba, pak městem projde Hornická paráda

Sobota začne dopolední hornickou bohoslužbou na Svaté Hoře. Z ní poté bude procházet centrem Příbrami slavnostní průvod vyšňořených horníků zahájený střelbou z moždířů ze Svaté Hory. Další průvod vyjde v 15 hodin z náměstí J. A. Alise k dolu Anna. Celý den bude na náměstí T. G. Masaryka probíhat pestrý kulturní program (hornická ceremonie, hudební vystoupení) zakončený od 18,30 hodin vystoupením hudební skupiny Ginevra.

Nové kulturně-vzdělávací centrum na dole Anna

Na dole Anna (Husova ulice č.p. 274) bude v sobotu v 15,30 hodin také slavnostně otevřeno nové kulturně-vzdělávací centrum, jež do budoucna poslouží k pořádání přednášek, workshopů a interaktivních programů (určených zejména školám a rodičům s dětmi) s cílem uchovat hornické tradice Příbramska. Při této příležitosti na dole Anna zahájí také dvě výstavy. Pocta královskému hornímu městu Příbram představí kovové plastiky z dílny uměleckého kováře Michala Šimka, druhá výstava potom umělecké fotografie březohorského historického podzemí, jejichž autorem je Miroslav Zelenka. Od 16 hodin zazní hornické písně v podání německého sboru Freiberger Bergsängern.

Rýžování zlata na dole Anna

Český klub zlatokopů předvede v odpoledním sobotním programu rýžování zlata čestnými hosty, rýžování zlata si široká veřejnost bude moci vyzkoušet v průběhu celého dne.

Český permon

Kostel sv. Vojtěcha na Březových Horách na náměstí J. A. Alise bude v sobotu od 18 hodin svědkem slavnostního předávání cen Český permon.

Výstava Zmizelá Příbram na dole Vojtěch

V cáchovně dolu Vojtěch (Husova ulice č.p. 29) bude současně zpřístupněna výstava Zmizelá Příbram, která vychází ze stejnojmenné knihy ředitele Hornického muzea Příbram a historika Josefa Velfla. Představuje historické fotografie částí města, které se v průběhu let změnily k nepoznání, a další cenné dokumenty vztahující se k minulosti tohoto podbrdského centra, mimo jiné faksimile nejstarší listiny o Příbrami z roku 1216 nebo ukázku nejstaršího vyobrazení městského znaku v graduálu z 80. let 16. století. Výstava bude doplněna o první veřejnou prezentaci archeologických nálezů objevených během rozsáhlé rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka v letech 2011–2012, která přinese některé doposud neznámé skutečnosti z historie Příbrami.

Neděle bude na Březových Horách patřit hudebním vystoupením a vystoupením pro děti na náměstí J. A. Alise a na Dole Marie.

Kompletní program hornických slavností s harmonogramem naleznete zde: http://www.pribram800let.cz/program/akce/setkani-hornickych-mest

Pavlína Svobodová, mluvčí radnice

Autor: Redakce

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení