Čím jiným začít, než arabským příslovím o tom nejznámějším z tohoto koutu světa: „Všechno na světě má strach z času, ale čas má strach z pyramid." Kultura starověkého Egypta neustále podněcuje lidskou představivost. Poznejte společně s námi pyramidy, skalní hroby, chrámy a chrámové komplexy, hieroglyfické písmo a život běžných Egypťanů, který byl ovlivňován bohy a jejich obrovské touze po nesmrtelnosti.

Zástupkyně ředitele Knihovny Jana Drdy Zdeňka Šmídová.„Na čtvrtek 15. ledna od 17 hodin jsme připravili opakování toulek po Zapomenutých brdských hradech pana Jiřího Schmidta. Společně navštívíme hrady: Valdek, Dršťka, Homberk, Hengst, Třemšín, Vimberk, Strašice, Javor a Bozeň. Na přednášce se dozvíte, zda jsou zmíněné hrady přístupné a jak se k nim nejlépe dostanete. Součástí přednášky bude i trocha historie, popis současného stavu a samozřejmě i fotodokomuntace," přiblížil další besedu Václav Chvál z příbramské knihovny.

V úterý 20. ledna od 17 hodin naváže Schmidt na svoji přednášku o Zapomenutých brdských hradech. Tentokrát s ním společně projdete hrady Příbram, Drahlín, Rožmitál pod Třemšínem, Hořovice, Březnice, Hrochův Hrádek, Stražiště, Bozeň a Lopata. Dozvíte se něco málo z historie hradů, o jejich současném stavu a samozřejmě nebudou chybět fotografie a informace o přístupnosti objektů.

V nabídce je jako vždy také vyprávění o Brdech, kde už přes 85 let funguje aktivní vojenská dělostřelecká posádka, která zde upravuje, udržuje a přetváří krajinu a přírodu.

„O tom, jaký vliv to má na přírodu a především živočichy, zdali je to vhodné či ne a jak to v Brdech momentálně funguje a vypadá, bude v úterý 27. ledna od 17 hodin hovořit student Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Václav Voska.  Vysvětlí, čím jsou vojáci důležití a vhodní pro udržování současného stavu přírody. Popíše, jak se bude vyvíjet prostor Brd bez vojáků a důležitost navržení vhodného managementu v budoucím CHKO Brdy.

Od 12. ledna v 16:30 budou v ředitelně knihovny každé pondělí probíhat setkání nad Texty z 20. století se Stanislavem Sloupem. Všechny akce se uskuteční v hlavní budově Knihovny Jana Drdy (nám. T. G. Masaryka 156).