DIVÁCI PŘÍBRAMSKÉHO divadla zhlédnou dnes v podvečer premiéru jedné z nejslavnějších her Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Jelikož režisér hry Ondřej Lážnovský nechtěl hru o hudební stránku ochudit, bude součástí představení i živá kapela. Nepůjde ale o operu, ale spíše operetu.

Příbramské divadlo uvede Prodanou nevěstu.„Nejtěžší na tom bylo nalezení stylotvorného klíče. Říkali jsme si, že to je opera, ale opera to být nemůže, protože to bychom šplhali někam, kam nemůžeme. Činohra to být také nemůže, protože když to budeme hrát explicitně činoherně, vlastně realisticky, tak to také moc daleko nedojdeme," poukázal Lážnovský na operní způsob hraní, který předpokládal autor libreta Karel Sabina.

Vzhledem k prostoru malé scény půjde o komorní verzi, chybět ale nebudou všechny slavné árie, sbory a známé komické situace. V roli Jeníka uvidí diváci Jiřího Vojtu, Mařenku ztvární Anna Fixová. Podle režiséra nebylo zkoušení jednoduché.

„Pokud nechceme jít úplně tou lacinou cestou, že si z toho děláme legraci, tak je potřeba to odzpívat," podotkl režisér. Herci se tak předvedou nejen pěvecky, ale chopí se sami hudebních nástrojů – v operetě zazní klavír, klarinet, basová kytara, housle a perkuse. Fixová uvedla, že musela po patnácti letech vytáhnout housle, což prý pro ni bylo velmi náročné.

Hru můžete vidět 17. a 18. prosince od 19 hodin.

Příbramské divadlo uvede Prodanou nevěstu.