„Skupinové výstavy regionálních výtvarníků, kterých se zúčastňují desítky vystavujících, připravujeme pravidelně vždy v rozmezí pěti let. Poslední se konala v roce osmistého výročí Příbrami, tedy v roce 2016. Letos jsme připravili výstavu mimo tento termín, a to pouze vybraným regionálním výtvarníkům. Mezi těmi, kteří se pravidelně takzvaných salónů zúčastňují, jsme našli několik osobností, které v letošním roce slaví významná jubilea,“ vysvětlila ředitelka galerie Hana Ročňáková.

Organizátoři se snažili dát všem vystavujícím dostatečný prostor, ale každý je, vzhledem k rozmanitosti jejich tvorby, zastoupen jiným počtem prací. Například Jaromír Másler vystavuje tři rozměrné obrazy, na druhé straně drobných ilustrací Jaroslava Černého a koláží Stanislava Sloupa je v expozici na počet podstatně víc.

Přístup pro výběr konkrétních vystavených prací byl individuální. „Ivana Hejduková a Jaromír Másler jsou profesionály, kteří mají za sebou desítky výstav v renomovaných českých galeriích, takže výběr na výstavu připravili sami. Ostatní potřebují se selekcí poradit tak, aby prezentovali to nejlepší ze své tvorby. Dalším kritériem je vytvořit výstavu tak, aby zapůsobila jako celek, což není při skupinové výstavě snadný úkol,“ uvedla příbramská galeristka.

Kromě pětice jubilantů svá díla představuje v galerii také hostující Ivana Jirková. Malířka, která se v Příbrami narodila, dlouho zde působila a stále se do svého rodiště vrací, i když v současné době má trvalé bydliště v Praze. Výstava Jubilanti je velice pestrá, z výtvarných technik je zastoupena malba, kombinovaná technika, akvarel, kresba tuší a koláž.

„Vzhledem k tomu, že Galerie Františka Drtikola je příspěvkovou organizací, kterou financuje město Příbram, jsou výstavy zdejších výtvarníků součástí dlouhodobé koncepce jejího výstavního programu. V rámci cyklu Výtvarníci Příbramska připravujeme nejen skupinové, ale také autorské výstavy. Za dobu trvání galerie, která v loňském roce oslavila své čtvrtstoletí, jsme uspořádali desítky takových výstav,“ uzavřela Hana Ročňáková.

Karel Souček