Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Recenze knihy: Fridrich II., Sicilan na císařském trůně

Jednou z nejvýznamnějších panovnických dynastií středověku byli Štaufové, kteří spoluvytvářeli světové dějiny do poloviny 13. století. Nitky jejich diplomacie ovlivňovaly i události v českých zemích. Mnoho generací školáků se v hodinách dějepisu setkalo s pojmem nazvaným Zlatá bula sicilská a datem vydání této listiny. Datum 26. září 1212 a jméno jejího příjemce, českého krále Přemysla Otakara I., zná téměř každý. Není tomu tak v případě vydavatele listiny římsko – německého císaře a sicilského krále Fridricha II. V českém jazyce dosud nebyla publikována biografie věnovaná jeho osobě a tato mezera byla nyní zaplněna knihou Olafa B. Badera s názvem Fridrich II. – Sicilan na císařském trůně.

5.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Publikace je rozdělena do tří základních tematických okruhů, z nichž každý obsahuje několik kapitol. Před čtenářem se tak pozvolna rozvíjí profil osobnosti Fridricha II. zasazený do dobových politických reálií. Nejedná se o pouhý souhrn dat spojený vytříbeným textem do kompaktního vyprávění. Obálka knihy Fridrich II. – Sicilan na císařském trůně

Fridrich II. je představen jako panovník i člověk z mnoha úhlů pohledu – tato koncepce celkové podobě knihy prospívá, neboť její pomocí je dějinná úloha tohoto vladaře objektivně posouzena. Její velkou hodnotou je různorodost – na stránkách knihy postupně defilují různé podoby císaře a krále Fridricha II. – dědic, mladík, Štauf, císař, politik, válečník, dobyvatel, zákonodárce, stavebník, milovník, básník, sokolník, mořeplavec, křižák, tyran, antikrist či fantom. Tím vším tento muž za svého života či po smrti byl a autorovi se podařilo veškeré oblasti jeho konání skloubit do kompaktního celku s mnoha přesahy.

Pro české čtenáře jsou zejména zajímavé ty souvislosti Fridrichovy politiky, jenž ovlivňovaly dění ve středu Evropy. Pasáže o dochovaných architektonických památkách a významných mobiliích, jejichž donátorem byl Fridrich II. či jiní panovníci z rodu Štaufů, obsahují množství informací o symbolice, významu, jejich dalších osudech i současném využití a v případě movitých předmětů také odkazy na jejich nynější umístění. Lze říci, že tyto informace slouží jako inspirace pro zájemce, kteří by si cestu do míst spjatých s Fridrichem II. či dalšími štaufskými panovníky zvolili jako cíl svého zájmu.

Kladem této biografie je také její obrazová příloha – fotografie pořídil autor. Památkové objekty a umělecká díla tak čtenář spatří v aktuální podobě – tato skutečnost není ve všech obdobně zaměřených publikacích samozřejmostí. Redakční práce významně zhodnocuje kvalitu knihy. Tiskařský šotek si pouze zařádil na str. 65, kdy bitvu u Bouvines nechal vybojovat 27. července 2014 – správný letopočet je 1214, dále na str. 178, kdy jméno posledního anglosaského krále Haralda Godwinsona překřtil na Herolda Godwinsona a na str. 220 – správný terminus technicus měrné jednotky z oboru mořeplavby se nazývá námořní míle a nikoli mořská míle.

Kniha Fridrich II. – Sicilan na císařském trůně - je hodnotná a kompaktně napsaná biografie. Český zájemce o středověké dějiny bude po její četbě vnímat pojem Zlatá bula sicilská v širších konturách, než tomu bylo dosud. Vzhledem k současné situaci v Evropě ovlivněné migrační krizí se jako zajímavá dějinná paralela jeví popis událostí, ve kterých se panovníci z rodu Štaufů, Fridricha II. nevyjímaje, byli z titulu sicilských králů nuceni stýkat a potýkat s reáliemi islámského světa.

Stanislav Vaněk

Autor: Redakce

5.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení