VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restaurátorky vrátily sedlčanskému kostelu vzácnou fresku

Sedlčany - Kostel sv. Martina v Sedlčanech se může pyšnit zrestaurovanou středověkou gotickou freskou. Staletí ji skrývaly vrstvy omítek. Restaurátorky Theodora Popová a Markéta Pavlíková ji dokončily a protokolárně předaly ve středu 9. prosince po šesti měsících práce. „Sedlčansko musí být na tento obraz pyšné! Malba ze 14. století Klanění Tří Králů v podobném provedení v Čechách dosud objevena nebyla! Její jedinečnost spočívá nejen v rozměrnosti a stáří, ale zejména v bohatosti postav lidí a koní v průvodu, které krále doprovází. Kromě tohoto motivu byl obnoven pozdější fragment barokní malby z roku 1661 – Křest Krista v Jordánu," říká Theodora Popová.

14.12.2015
SDÍLEJ:

RESTAURÁTORKY Markéta Pavlíková a Theodora Popová hovoří u malby z roku 1661 o průběhu několikaměsíční práce.Foto: Marie Břeňová

V říjnu, kdy restaurátorky poskytly o fresce podrobnější výklad, stálo u sakristie ještě lešení. Teď je možné obdivovat nástěnnou malbu připomínající – prý možná záměrně gobelín – v plné kráse. Freska je olemována rámečkem se vzorem, kterému se říká diamantový a pochází z italských mozaik. „V dalších týdnech jsme dokončovaly retuše a pustily jsme se ještě do rekonstrukce pejska, který byl jako symbol věrnosti namalován na obraz záměrně. Z toho původního zbylo jen ouško a části nožiček. Měl smůlu, že byl vyobrazen v místech, kde byl později vysekán rozvod elektřiny. My si samy nemůžeme vymýšlet a obraz domalovávat. Doplnění každé tečky při retuši musíme zvažovat. Ale v tomto případě jsme psíka mohly opět oživit, protože jsme mohly doložit, že tam skutečně byl a jak vypadal," řekla spokojeně restaurátorka. „Fresku o rozměru 5,5 krát 2,2 metru jsme se rozhodly po pravé straně přibližně o metr po celé délce zkrátit a vrátily tam omítku, aby celá kompozice byla plnější," vysvětlila.

OBNOVENÉ  FRAGMENTY  z Klanění Tří Králů a Křest Krista v Jordánu dělí několik staletí.

„Práci jsme začaly v parném létě a skončily jí v prosinci. Pro nás byla velice příjemná a budeme na Sedlčany vzpomínat v dobrém . Spolupráce s panem farářem Stanislavem Glacem, Bedřichem Němečkem, Ladislavem Jelenem, Janem Růzhou, pracovníky městského úřadu a ostatními lidmi z farnosti, kteří tento projekt podpořili, byla výborná," vzkazují restaurátorky. Těší se, že do sedlčanského kostela se vrátí 10. ledna, kdy bude slavnostně v odpoledních hodinách proveden křest tohoto díla. Marie Břeňová

Autor: Redakce

14.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení