VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restaurování vzácné fresky začne za několik týdnů, pomohla i Noc kostelů

Sedlčany – Několik desítek lidí využilo možnost podívat se v pátek věže kostela sv. Martina na Sedlčany z výšky. Návštěvníci Noci kostelů ale zažili během několika hodin mnohem víc. Nabídka oslovila 105 lidí. Vyslechli si duchovní hudbu v podání Zdeňka Havlíčka a Štěpánky Balcerové a později později skladby v provedení formace Lidé.

31.5.2015
SDÍLEJ:

CERTIFIKÁTY, které ukazuje Ladislav Jelen (vlevo) a Bedřich Němeček, bylo možné zakoupit při Noci kostelů a zájemci je mohou získat nejen v kostele v Sedlčanech, ale také například v Kosově Hoře, v Dublovicích, v Počepicích, v Chlumu, v Jesenici...Foto: Marie Břeňová

 Díky přednášce účastníka mezinárodního projektu Václava Eliáše získali informace o likvidaci lepry, při které může bohatší část světa pomoci zachránit lidské životy. Zapalováním svíček si zavzpomínali symbolicky na blízké zemřelé.

Hlavní pozornost však organizátoři věnovali vzácné fresce ze 14. století s názvem Klanění tří králů, o jejíž zrestaurování administrátor farnosti Stanislav Glac spolu s dalšími lidmi usiluje. Největší oporu má v Ladislavu Jelenovi, Bedřichu Němečkovi a Janu Růzhovi, kteří pomáhají shromáždit potřebnou částku půl milionu korun na obnovu této unikátní historické památky.

Při Noci kostelů Němeček potvrdil, že restaurátorky Národního památkového ústavu z Prahy by mohly práce zahájit již za několik týdnů. Ty již při průzkumu, kdy provedly nad presbytářem sondy, potvrdily, že jde o nástěnnou malbu o velikosti pět krát osm metrů.

Při Noci kostelů si mohli návštěvníci zakoupit certifikát za 500 nebo za 1000 korun, který jim dokládá, na kolika centimetrech čtverečních plochy se při restaurování sami podílí. Do peněženky mohli dárci sáhnout hned v pátek. Pokud u sebe patřičný obnos neměli, mohou si spolu s dalšími dárci certifikát zakoupit před bohoslužbou nebo po ní v sakristii kostela sv. Martina, případně v dalších kostelích farnosti. O různých možnostech, jak se podílet na uchování pokladu pro příští generace, podá telefonicky i osobně Stanislav Glac.

Ladislav Jelen přiblížil, jak v současné době vypadá stav konta na obnovu fresky: „Zastupitelé Sedlčan schválili příspěvek z městského rozpočtu ve výši 200 tisíc korun. Prostředky poskytl také Arco-Zinneberg, majitel hradu Vysoký Chlumec a Radim Passer," jmenoval alespoň některé významnější dárce. „Jména lidí, kteří přispějí nejvyššími částkami, chceme vyrýt na pamětní destičku, která bude umístěna v kostele. Samozřejmě, pokud si to budou přát," poznamenal Jelen. Na účet 3858268319/0800 založený u České spořitelny putovaly také peníze z farního plesu nebo od jednotlivých dárců. „Zbývá zajistit ještě přibližně 91 tisíc korun," bilancoval Jelen před páteční akcí. Díky zakoupeným certifikátům klesl chybějící obnos o dalších 3500 korun. Hned následující den vydal Stanislav Glac certifikáty za 7500 korun. To znamená, že chybí k 1. červnu 80 tisíc korun. Farníci jsou přesvědčeni, že potřebné desítky tisíc ještě seženou. Proto neodkládají podepsání smlouvy s restaurátorkami. „Místní stavební firma S-B Barták nám slíbila zapůjčení lešení zdarma," ocenil pomoc místního podnikatele Jelen.

Bedřich Němeček připomněl, že o existenci vzácné malby se začalo sice mluvit až vloni, ale objevili ji pod dalšími nánosy v roce 1913 řemeslníci, když chtěli vymalovat presbytář. „K restaurování se však nepřekročilo, zřejmě kvůli vypuknutí první světové války a tak byly fresky znovu zabíleny," vysvětlil farník Němeček. Slavnostní odhalení fresky by se mohlo uskutečnit již na podzim. Marie Břeňová

Autor: Redakce

31.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení