Jak se the.switch na tuto akci dostali?

V hudebním byznyse je skoro všechno souhra náhod a odměna za poctivou práci. Před rokem jsme odehráli v libereckém klubu Vlak koncert, se kterým jsme si dali velkou práci.

Hodně dekorací, stylizace, soutěže pro fanoušky. Celý večer se hodně povedl a majitel klubu Tomáš byl nadšený. Když se ho pak jeho známý Vladimír Veselý zeptal, kterou českou hodně tvrdou klubovou partu by mu doporučil na Řípfest, vzpomněl si jako první právě na nás. To je jen důkaz toho, co tvrdíme po celých 13 let existence the.switch.
Kapela musí úplně každé vystoupení odehrát na 130 procent. A to i když je v klubu vše na prd, včetně zvuku, světel a zanedbatelné účasti fanoušků. Nikdy totiž nevíte, jestli je mezi těmi patnácti příchozími nějaký takový Tomáš.

Jaký dostanete prostor a kolik skladeb stihnete?

Stejně jako všechny ostatní české kapely máme k dispozici celou hodinu na set a přestavbu. Počítáme, že stihneme devět až deset skladeb a budeme volit spíše ty aktuálnější, zvukově pestřejší skladby.

Hlavní hvězdou festivalu bude Ozzy Osbourne. Líbí se ti jeho muzika?

Ozzyho jako takového nijak extra nemusím. Mám hodně rád některé riffy nebo sóla Zakka Wyldea a obecně celou kapelu respektuji pro její přínos tvrdě rockové scéně a dnes už i pro její vytrvalost. I když nejsem kdovíjaký fanoušek, Ozzmosis na CD doma mám a znám ho nazpaměť. A jejich koncert na Řípu je i pro mě velká událost, na kterou se fakt těším.

A slyšel jsi jeho novou desku?

Bohužel, ještě ne. Máme teď kolem the.switch rozjetých moc věcí, které vyžadují absolutní koncentraci. Poslední měsíc jde jiná hudba malinko kolem mě a soustředím se čistě na vlastní projekty.

Další hvězdou bude skupina Korn. Co říkáš na jejich muziku?

Na Korn jsem vyrostl. Tu kapelu jsem miloval od prvního singlu Blind, který mě tenkrát zasáhl silou pravého háku rovnou na nos. Až do alba Untouchables jsem byl totální fanoušek a hltal vše, co udělali. Pak se to z mého pohledu trochu zvrtlo. Jak se kapela začne vracet ke svým kořenům, dost často mě přestane zajímat. Mám prostě raději průkopníky, než klasiky. Přesto, když jsme s nimi vloni vystoupili v pražské Tesla areně, byl to pro mě jeden z nejsilnějších hudebních zážitků v životě. Dodnes mi při vzpomínkách na ten večer běhá mráz po zádech, takovou sílu to mělo!

Jak tráví the.switch letošní léto?

Velmi vzrušujícím nahráváním naší první bestofky. Kapely tyto výběrové desky standardně dělají proto, aby vyšly vstříc fanouškům, kteří nemají každou jejich desku, ale přesto si chtějí něco koupit. Ve spolupráci s labelem to pak poskládají ze singlů, přemasterují a bez „hrábnutí do strun“ mají vlastně nový titul. My to pojali jinak. V návaznosti na náš vyprodaný akustický koncert v Malostranské besedě jsme vybrali 12 best of the.switch skladeb a ty znova nahráváme v akustickém aranžmá. Je to v podstatě úplně nová deska, nový zvuk, nové hlasové polohy a spousta úžasných hostů na klavír, violoncello a backvokály. Navzdory akustické poloze je to dost nářez, na našem profilu bandzone.cz/theswitch se už brzy objeví první skladby.

Karel Souček