Jakuba Jana Rybu vnímají jako velkou osobnost české hudby, která pozvedla úroveň jak školní výchovy, tak i chrámové hudby. Ředitelka Základní umělecké školy v Sedlčanech Vladimíra Severová připomněla, že v příštím roce uplyne 250 let od jeho narození a 200 let od jeho smrti. Proto žáci tanečního, literárně-dramatického a hudebního oboru této školy nastudovali společně se smíšeným pěveckým sborem Záboj Českou mši vánoční.

Žáci společně s dospělými poprvé šedesátiminutový pořad představí divákům v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech ve čtvrtek.

Provedení „Rybovky" je výjimečné nejen po stránce hudební, ale i scénické. Zareagovali tak společně na výzvu Huberta Hoyera, předsedy Společnosti Jakuba Jana Ryby a regenschori kostela ve Starém Rožmitále. Ten vyzval všechny hudebníky, zpěváky, dirigenty a orchestry z amatérské i profesionální sféry na Příbramsku, aby zařadili do svého repertoáru některou z Rybových skladeb, a tím se přihlásili k projektu s názvem Pocta Jakubu Janu Rybovi.

Žáci společně s dospělými poprvé šedesátiminutový pořad představí divákům v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech ve čtvrtek 18. prosince, v sobotu 19. prosince od 18 hodin Rybovo dílo ožije na jevišti kulturního domu podruhé.

Marie Břeňová