„Historii ukazujeme nejen na poli hudby a umění, ale i v ukázkách řemesel, z nichž některá přetrvávají a dále se vyvíjejí. Dalším záměrem slavnosti je i společné setkání návštěvníků, tedy Příbramáků a lidí z okolních obcí na nádherném poutním místě. Vždyť i to má v dnešní uspěchané době svůj význam. Zastavit se, odpočinout a zároveň svou přítomností a zaplacením symbolického vstupného přispět na dobrou věc,“ uvádí hlavní organizátor Václav Plecitý.

Prohlédněte si fotogalerii
z loňského ročníku.

Onou dobrou věcí je podpora Dětské léčebny v Bukovanech a Svaté Hory. Ze vstupného, které činí pouhých 70 korun, připadne každé straně polovina. Loni si tak rozdělily bezmála 150 tisíc korun.

Letošní ročník bude zahájen již ráno na příbramském náměstí T.G.M., odkud po deváté hodině vyrazí Pražskou ulicí na Svatou Horu průvod v dobovém oblečení. Všichni náležitě odění účastníci budou mít na slavnost vstup zdarma.

„Celodenní program začíná pohádkou pro Vaše nejmenší, pokračovati bude hudbou hudců středověkých i mladších, kochati se můžete i lepými tanečnicemi v bohatých i sporých kostýmech. O Vaši bezpečnost se bude starat mnoho udatných rytířů a s Vaší bránicí si pohraje kejklíř na chodících holích. Pro ty z vás, kteří se cítíte šikovnými býti, jsou připraveny k vyzkoušení rytířské dovednosti i různá řemesla,“ zve v duchu slavnosti všechny zájemce Václav Plecitý.

V bohatém programu vystoupí Žatečtí trubači, Divadla Krapet, Žlutá houpačka a Kostým, tanečníci ze souborů Animata a Arabika nebo skupiny Ginevra, Bylo nás šest, Jauvajs, Happy to meet či polští Sasiedzi. V doprovodném programu nebude chybět flašinetář Jan, společnost Chůdadlo, střelba z luku, ražba mincí či šermířská škola.

Na historickém tržišti se opět představí řemeslníci, kteří spolupracují s příbramským Hornickým muzeem. K vidění tak bude pečení a zdobení reliéfních perníčků, vizovické těsto, drátování nebo vyřezávání figurek.

„Bude zde i kožař, řezbář, tkadlena, barvířka, svíčkař, vitrážista, korálkářka či šperkařka,“ vypočítává další z organizátorů Romana Plecitá.

Karel Souček