VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská rodačka Miroslava Nováková vystavuje obrazy poprvé samostatně

Sedlčany - Procházku výtvarnou tvorbou nabízí až do 26. listopadu při příležitosti svého životního jubilea sedlčanská rodačka Miroslava Nováková.

8.10.2017
SDÍLEJ:

Na cestu padesátiletou výtvarnou tvorbou zve návštěvníky do sedlčanského muzea autorka obrazů Miroslava Nováková.Foto: Marie Břeňová

Kdo se po cestě s autorkou prostřednictvím jejího díla ve výstavní síni Městského muzea v Sedlčanech vydá, nemůže zabloudit. Stačí zvolit od vchodu trasu ve směru hodinových ručiček. Návštěvník, který místnost poctivě obejde, urazí s místní umělkyní po etapách půl století – v časovém sledu, jak jednotlivé kresby a malby vznikaly.

Retrospektivní výstava mapuje tvorbu a poodhaluje tím i osobní život autorky. Naznačuje, o čem přemýšlela a kde hledala novou inspiraci. Spolu s jejím zráním se přetvářela i krajina Sedlčanska, její tři dcery dospívaly, obohatily její život o pět vnuků a jednu vnučku… S láskou portrétovala také manžela, s nímž brzy oslaví 45. výročí svatby. Návštěvník objeví v abstraktních dílech její obdiv k moři, k novým cestám, a může s výtvarnicí přemýšlet o tajemství vesmíru nebo s ní sdílet myšlenky o pomíjivosti času. Seznamuje ho také s jednotlivými technikami, které používá – od akvarelu a pastelu až po olejomalbu. Miroslava Nováková, jak zaznělo od její bývalé žačky Lenky Lichtenbergové, také dobře ovládá grafiku.

„Krajina je inspirace na celý život. Malovala jsem vždy venku, doma jsem práce dotvářela. Kamkoliv jsem jela na dovolenou nebo šla na procházku, tak jsem vzala tužku a blok nebo i barvy s sebou,“ usmívala se Nováková. „Na cesty jsem si brala stoličku. Tam, kde se manžel zastavil, protože ho něco zaujalo, usedla jsem na ni a hned malovala,“ podotkla.

I když se Miroslava Nováková věnuje výtvarné činnosti 50 let, jde v muzeu o její první samostatnou prezentaci na veřejnosti.  „Společnou výstavu s názvem Nevšednost jsem uspořádala se svými žáky z gymnázia v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech v roce 2008,“ poznamenala a připomněla tím i svoji celoživotní profesi učitelky. „Nejprve jsem učila na Základních školách v Klučenicích, Jesenici a v Sedlčanech. Od roku 1983 jsem vedla výtvarný obor v Základní umělecké škole v Sedlčanech. Učila jsem dlouhá léta na gymnáziu,“ uvedla Nováková.

Podle jejího vyjádření jí hodně do života dala studia na Pedagogické fakultě v Plzni, ale i doplňující studia v Praze. Jako ke svému vzoru ale vzhlížela také k místnímu krajináři Janu Burdovi. Velmi zručná a umělecky talentovaná byla i její babička, které prý ráda jako malá „koukala pod ruku“.

„S obrazy, které namaluji, určitě neobchoduji. Malováním relaxuju a je to moje největší záliba. Když se ale někomu zalíbí některý z obrázků natolik, že bez něj nemůže být, tak se může dohodnout s mojí dcerou,“ připustila.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

8.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení