VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanské učiliště slavilo 130 let, za založením školy stál kněz

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Sedlčanské střední odborné učiliště si připomnělo v sobotu celodenním programem 130 let od založení zemědělského školství. Za tu dobu škola, která v průběhu let prošla řadou změn, připravila v různých učebních a studijních oborech a vyslala do praktického života více než 7700 absolventů. 

24.9.2017
SDÍLEJ:

Sedlčanské učiliště oslavilo 130 let od založení.Foto: Marie Břeňová

Současný ředitel školy Jiří Kolin potvrdil, že se sedlčanské učiliště „dlouhověkostí“ řadí k nejstarším středním školám na Sedlčansku a v celém okolí. „Likvidace hrozila škole v období druhé světové války. Prošli jsme různými slučováními, oddělováním škol, koncem 20. století byla škola nucena zcela přetransformovat výukové obory. Ale přesto tu v roce 2017 jsme a můžeme říci, že tradice zavazuje. Pokud chceme i v budoucích desetiletích tvořit jednu z páteřních škol v regionu, měli bychom z minulosti převzít to nejkvalitnější a na tomto základu dále stavět. Tím nejdůležitějším bylo v každé době spojit se a jíž za společným cílem,“ uvedl ředitel Kolín. 


Kněz dokázal víc než mnozí rodáci


Ředitel upozornil, že středni odborné učiliště původně vzniklo v roce 1887 jako hospodářská škola. „Za jejím zřízením stál kněz Jan Křtitel Pecánek, tehdy zámecký kaplan z Osečan, který později sloužil ve Vojkově. Možná bychom čekali, že školu v tehdejším okresním městě bude zakládat aristokracie nebo sedláci z okolí, prostě někdo, kdo bude mít kromě bohatství také hodně sil a zdraví. Pecánek neměl ani jedno. Jeho život byl provázen ranami, bídou a strádáním. Přestože ze Sedlčanska nepocházel, dokázal zde víc než mnozí rodáci. Myšlenku hospodářské školy dovedl až k realizaci. Když o mnoho let později nedaleko Prahy ve velké bídě zemřel, neštěkl po něm ani pes. Přál si být pohřben na Sedlčansku, ale ani to se mu nesplnilo. Nenašly se peníze. Dnešek je dnem, kdy bychom si měli Pecánka připomenout a s ním všechny ty, kteří škole věnovali svůj čas, síly, často nezištně, ale daleko nad rámec svých povinností,“ zakončil ředitel Kolín vzpomínku na kněze, o jehož existenci málokdo ví.


Co vzkázali „gratulanti“


U mikrofonu se vystřídali při zahájení zástupci školy, zřízovatele a města. Za Krajský úřad Středočeského kraje promluvili Jan Skopeček a Radek Coufal. Všem současným i bývalým pedagogům, zaměstnancům i studentům popřál Jan Skopeček, aby si setkání užili. „V dnešním uspěchaném životě je tak málo příležitostí, kdy se mohou potkat různé generace. Jsme rádi, že nám fungují takovéto školy, které připravují lidi do praktického života. Celospolečenská poptávka bohužel směřuje k tomu, že všichni chtějí studovat všeobecné obory a ubývá klasických řemesel. O to více si vážíme, že je tady sestava pedagogů, včetně ředitele, kteří se o toto snaží,“ řekl mimo jiné a popřál současným učňům a studentům, aby našli dobré uplatnění na trhu práce.

Radek Coufal zavzpomínal, jaké bylo sedlčanské učiliště před 27 lety. A pokračoval: „Tato škola si, na rozdíl od některých jiných, které kraj od ministerstva zemědělství převzal, udržela svůj standard a nabízí žákům tradiční obory. Je na nás, do jakého prostředí novou generaci vychováváme, co jim do života dáme. Škola je vedle rodiny druhým místem, která tuto roli musí plnit.“ Zmínil se i o vývoji českého zemědělství, které po roce 1989 zaznamenalo propad v zaměstnanosti až o dvě třetiny. „Pamatujeme doby, kdy v zemědělství pracovalo kolem deseti procent obyvatelstva, dnes je hranice pod třemi procenty,“ dodal Coufal. Vyjádřil přání, aby zemědělské obory byly na Sedlčansku dále propagovány. Potěšitelné je, že od nového školního roku se v nabídce oborů opět objevil opravář zemědělských strojů. 


Sedlčanský starosta Jiří Burian podotkl, že první ročník zemědělské školy byl zimní. To bylo období klidu, kdy mohli hospodáři posílat svoje děti za vzděláním. 


„Současně si připomínáme 110. výročí hlavní budovy školy, která byla postavena v roce 1907 moudrým rozhodnutím představitelů hospodářského spolku, záložny a také města,“ zmínil se o stavbě, která je v ulici Petra Bezruče dominantou a stala se svědkem všech historických událostí, proměn, které formovaly život dalších generací učňů a studentů. „Budova se stala architektonickým skvostem města,“ dodal starosta Burian. 


Posluchači se na setkání také od řečníků například dozvěděli, že nejstarším žijícím učitelem školy je pan Šimek, bratr Miloslava Šimka z divadla Semafor nebo že v době druhé světové války školní budova sloužila jako kasárna „ss“ a statek jako polní kuchyně pro vojáky. Do hlavní budovy se vrátila hospodářská škola až v roce 1951.


Hudba, tanec, móda a barmanské show


Zahájení oslav a kulturní program moderovala Vlasta Pecková, zástupkyně ředitele školy. Uvedla nejen účinkující, kterými byli například místní zpěvák a klávesista Petr Stoupa, ale také žáci Základní umělecké škoy, taneční skupina Slimka nebo hosté z Příbrami. Pozadu nezůstali ani žáci školy – barmani předvedli show při míchání drinků a módní přehlídka byla korunována účesy, o které se postaraly učnice – kadeřnice. Přípomněly se také další obory – zahradníci se postarali o květinové aranžmá, kuchaři o občerstvení, cukráři napekli a nazdobili sladkosti. Jana Květová, mistrová cukrářského oboru, poznamenala, že na oslavy napekli spolu s ní učni přes tisíc zákusků. 

Marie Břeňová

Autor: Redakce

24.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 23 000 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení Disponenti logistiky TRAINEE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: disponenti logistiky TRAINEE, Vaším úkolem bude:, - zajišťování a kontrola dodávek výrobního materiálu od dodavatelů, - aktivní spolupráce s dodavateli, urgence a eskalace v případě potřeby, - zpracování odvolávek a zakázek od zákazníků, - tvorba výrobního plánu na základě systémových požadavků, - prodej hotových výrobků a zajištění spolehlivosti dodávek zákazníkům, - úzká spolupráce s odděleními v rámci firmy a s mateřskou společností v Německu, POŽADUJEME:, - ukončené SŠ, ekonomický směr výhodou, - praxe na obdobné pozici výhodou (možno i absolvent), - aktivní komunikativní znalost NJ nebo AJ PODMÍNKOU (zejména telefonická), - znalost práce na PC (MS Office), - znalost systému SAP výhodou, - flexibilita, komunikativnost, analytické myšlení, pečlivost, spolehlivost, Zaměstnanecké výhody: jistota a zázemí prosperující a stabilní rodinné společnosti, přístup k moderním technologiím využitých leadey v automotive, atraktivní finanční ohodnocení, měsíční bonusy, roční prémie, flexibilní pracovní doba, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů, menu za 21,- Kč, aktivní podpora work life balance, individuální rozvojová školení a jazykové programy, Nástup možný ihned. Mzda: od 23 000,- Kč, Kontakt: Baumannová Alexandra Mgr., tel.: 606 094 920 (8:00-12:00 hod., 13:00-16:00 hod.), e-mail: a.baumannova@kostal.com, Místo výkonu práce: Kostal Kontakt Systeme GmbH - organizační složka, Čenkov č.p. 8, 262 23 Jince. Pracoviště: Kostal kontakt systeme gmbh - organizační složka, 262 23 Jince. Informace: Alexandra Baumannová, +420 606 094 920.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů Hutník/ce - obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Pozice:hutník/ce - obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů, OC, Požadavky:, výhodou oprávnění řidič motorového vozíku, vazačské a jeřábnické zkoušky,řidičské oprávnění sk "B", pečlivost, komunikativnost, spolehlivost, samostatnost., Nabízíme v práci v perspektivní společnosti,· sociální výhody, platové zařazení odpovídající požadavkům na pracovní pozici, možnost dalšího profesního růstu., příspěvek na životní a penzijní pojištění, dotované stravování přímo v areálu společnosti - obědy ve výši 24,- Kč, příspěvek na sportovní a kulturní aktivity , očkování proti chřipce na náklady zaměstnavatele, pracovní doba v průměru 19 směn v měsíci. , Nástup možný ihned. Mzda: po zapracování od 27 000,- Kč., Kontakt:Kadlecová Blanka, tel.: 318 470 246, 601 090 968, e-mail: kadlecova@kovopb.cz, Místo výkonu práce:Kovohutě č.p. 530, Příbram VI. Pracoviště: Kovohutě příbram nástupnická, a.s., Kovohutě, č.p. 530, 261 01 Příbram 1. Informace: Blanka Kadlecová, +420 318 470 246.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK - výroba koupelnových van. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Obsluha technologických zařízení při výrobě koupelnových van, tzn., - obsluha termolisu,, - obsluha vytvrzovacího tunelu,, - obsluha ořezávacího centra., Práce dle stanovených technologických a pracovních postupů, obsluha ovládacího panelu, volba konkrétního programu pro určitý výrobek, manipulace s výrobky., Kvalifikační požadavky, . SŠ vzdělání, výhodou strojírenského zaměření, odborná praxe vítána, manuální zručnost, , časová flexibilita, spolehlivost, samostatnost, Nástu možný ihned. Mzda: 20 000,- Kč, Kontakt:Triner Jan Ing., tel.: 318 427 234, e-mail: jan.triner@ravak.com, Místo výkonu práce:RAVAK a.s, Obecnická č.p. 285, Příbram I. Pracoviště: Ravak a.s., Obecnická, č.p. 285, 261 01 Příbram 1. Informace: Jan Triner, +420 318 427 234.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 20 000 Kč

Inženýři elektronici Elektrotechnici, elektronici. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice:elektrotechnici, elektronici, OC, Oprava a montáž elektrotechnických zařízení., Požadavky:, řidičské oprávnění, vyhláška 50/78 Sb. výhodou, znalost práce na PC, znalost: anglický, ruský, slovenský jazyk, Nástup možný ihned. Mzda: 20 000,- až 35 000,- Kč., Kontakt: Nielsen Jana, tel.: 603 152 960, e-mail: jana@aveogroup.com, Místo výkonu práce:Aveo Engineering Group, s.r.o., letiště, Drásov č.p. 202. Pracoviště: Aveo engineering group, s.r.o., letiště, 261 01 Příbram 1. Informace: Jana Nielsen, +420 603 152 960.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath.
10

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Ilustrační foto

Policisté zastavili přes dvacet nepřipoutaných lidi v autech

Košíkáři stojí na prahu vyřazení, na Mladou Boleslav si ovšem věří!

Příbram – Už není cesty zpět! Příbramští basketbalisté po velmi vyrovnaném průběhu prohráli v prvním semifinálovém utkání krajské ligy v Mladé Boleslav 75:66 a v zítřejší odvetě budou odvracet postupový mečbol svého soupeře.

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Policie prosí o pomoci při pátrání

Příbram - Příbramští kriminalisté pátrají od 16. března po Pavlu Turčovi, narozeném 20. 5. 1976 a trvale bytem Tyršova 108, Příbram I. Okresní státní zastupitelství v Příbrami na něj vydalo 13. března předchozí souhlas k zadržení.

Havířské Velikonoce v hornickém domku na Březových Horách

Příbram – Tradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí, to všechno připravili pracovníci Hornického muzea Příbram v expozici hornického domku na Březových Horách. Samotné činnosti si mohou návštěvníci také sami vyzkoušet.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT