VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanské učiliště slavilo 130 let, za založením školy stál kněz

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Sedlčanské střední odborné učiliště si připomnělo v sobotu celodenním programem 130 let od založení zemědělského školství. Za tu dobu škola, která v průběhu let prošla řadou změn, připravila v různých učebních a studijních oborech a vyslala do praktického života více než 7700 absolventů. 

24.9.2017
SDÍLEJ:

Sedlčanské učiliště oslavilo 130 let od založení.Foto: Marie Břeňová

Současný ředitel školy Jiří Kolin potvrdil, že se sedlčanské učiliště „dlouhověkostí“ řadí k nejstarším středním školám na Sedlčansku a v celém okolí. „Likvidace hrozila škole v období druhé světové války. Prošli jsme různými slučováními, oddělováním škol, koncem 20. století byla škola nucena zcela přetransformovat výukové obory. Ale přesto tu v roce 2017 jsme a můžeme říci, že tradice zavazuje. Pokud chceme i v budoucích desetiletích tvořit jednu z páteřních škol v regionu, měli bychom z minulosti převzít to nejkvalitnější a na tomto základu dále stavět. Tím nejdůležitějším bylo v každé době spojit se a jíž za společným cílem,“ uvedl ředitel Kolín. 


Kněz dokázal víc než mnozí rodáci


Ředitel upozornil, že středni odborné učiliště původně vzniklo v roce 1887 jako hospodářská škola. „Za jejím zřízením stál kněz Jan Křtitel Pecánek, tehdy zámecký kaplan z Osečan, který později sloužil ve Vojkově. Možná bychom čekali, že školu v tehdejším okresním městě bude zakládat aristokracie nebo sedláci z okolí, prostě někdo, kdo bude mít kromě bohatství také hodně sil a zdraví. Pecánek neměl ani jedno. Jeho život byl provázen ranami, bídou a strádáním. Přestože ze Sedlčanska nepocházel, dokázal zde víc než mnozí rodáci. Myšlenku hospodářské školy dovedl až k realizaci. Když o mnoho let později nedaleko Prahy ve velké bídě zemřel, neštěkl po něm ani pes. Přál si být pohřben na Sedlčansku, ale ani to se mu nesplnilo. Nenašly se peníze. Dnešek je dnem, kdy bychom si měli Pecánka připomenout a s ním všechny ty, kteří škole věnovali svůj čas, síly, často nezištně, ale daleko nad rámec svých povinností,“ zakončil ředitel Kolín vzpomínku na kněze, o jehož existenci málokdo ví.


Co vzkázali „gratulanti“


U mikrofonu se vystřídali při zahájení zástupci školy, zřízovatele a města. Za Krajský úřad Středočeského kraje promluvili Jan Skopeček a Radek Coufal. Všem současným i bývalým pedagogům, zaměstnancům i studentům popřál Jan Skopeček, aby si setkání užili. „V dnešním uspěchaném životě je tak málo příležitostí, kdy se mohou potkat různé generace. Jsme rádi, že nám fungují takovéto školy, které připravují lidi do praktického života. Celospolečenská poptávka bohužel směřuje k tomu, že všichni chtějí studovat všeobecné obory a ubývá klasických řemesel. O to více si vážíme, že je tady sestava pedagogů, včetně ředitele, kteří se o toto snaží,“ řekl mimo jiné a popřál současným učňům a studentům, aby našli dobré uplatnění na trhu práce.

Radek Coufal zavzpomínal, jaké bylo sedlčanské učiliště před 27 lety. A pokračoval: „Tato škola si, na rozdíl od některých jiných, které kraj od ministerstva zemědělství převzal, udržela svůj standard a nabízí žákům tradiční obory. Je na nás, do jakého prostředí novou generaci vychováváme, co jim do života dáme. Škola je vedle rodiny druhým místem, která tuto roli musí plnit.“ Zmínil se i o vývoji českého zemědělství, které po roce 1989 zaznamenalo propad v zaměstnanosti až o dvě třetiny. „Pamatujeme doby, kdy v zemědělství pracovalo kolem deseti procent obyvatelstva, dnes je hranice pod třemi procenty,“ dodal Coufal. Vyjádřil přání, aby zemědělské obory byly na Sedlčansku dále propagovány. Potěšitelné je, že od nového školního roku se v nabídce oborů opět objevil opravář zemědělských strojů. 


Sedlčanský starosta Jiří Burian podotkl, že první ročník zemědělské školy byl zimní. To bylo období klidu, kdy mohli hospodáři posílat svoje děti za vzděláním. 


„Současně si připomínáme 110. výročí hlavní budovy školy, která byla postavena v roce 1907 moudrým rozhodnutím představitelů hospodářského spolku, záložny a také města,“ zmínil se o stavbě, která je v ulici Petra Bezruče dominantou a stala se svědkem všech historických událostí, proměn, které formovaly život dalších generací učňů a studentů. „Budova se stala architektonickým skvostem města,“ dodal starosta Burian. 


Posluchači se na setkání také od řečníků například dozvěděli, že nejstarším žijícím učitelem školy je pan Šimek, bratr Miloslava Šimka z divadla Semafor nebo že v době druhé světové války školní budova sloužila jako kasárna „ss“ a statek jako polní kuchyně pro vojáky. Do hlavní budovy se vrátila hospodářská škola až v roce 1951.


Hudba, tanec, móda a barmanské show


Zahájení oslav a kulturní program moderovala Vlasta Pecková, zástupkyně ředitele školy. Uvedla nejen účinkující, kterými byli například místní zpěvák a klávesista Petr Stoupa, ale také žáci Základní umělecké škoy, taneční skupina Slimka nebo hosté z Příbrami. Pozadu nezůstali ani žáci školy – barmani předvedli show při míchání drinků a módní přehlídka byla korunována účesy, o které se postaraly učnice – kadeřnice. Přípomněly se také další obory – zahradníci se postarali o květinové aranžmá, kuchaři o občerstvení, cukráři napekli a nazdobili sladkosti. Jana Květová, mistrová cukrářského oboru, poznamenala, že na oslavy napekli spolu s ní učni přes tisíc zákusků. 

Marie Břeňová

Autor: Redakce

24.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
6

Hlasujte o miminko 42. týdne 2017

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Cholín /FOTOGALERIE/ - Účastníci závodu EPO Trailmaniacs Slapy nemuseli v letošním roce volit, zda poběží tento extrémní vytrvalostní terénní závod,nebo půjdou k volbám do Parlamentu ČR.

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení