Projekt dává posluchačům možnost porovnání hudby Beatles ve smyčcovém podání v současné době s hudbou, jak by ji napsal například Vivaldi, Händel a Corelli. Koncert je koncipován tak, aby se návštěvníci seznámili s hudbou této legendární skupiny i trochu jinak, než jen formou různých revivalů.

YOLO kvartet hraje skladby Beatles přepracované do verzí pro smyčcové nástroje. Jednak takzvaně klasicky, ale některé z nich jsou aranžérsky zasazeny do různých hudebních období. Tyto hity se představí tedy i tak, jak by byly hrány ve stoletích minulých, zároveň však v kontrapunktu se současností.

„V prvé řadě jsme nechtěli nudit pouhou interpretací písní v instrumentální podobě. Proto jsme se snažili každou skladbu ve smyčcovém podání něčím ozvláštnit a přitom zachovat její údernost a do jisté míry i jednoduchost. Dalším naším cílem bylo sestavit program tak, aby byl pro posluchače pestrý a každý si přišel na své. Ke každé skladbě v průběhu koncertu se návštěvníci dozví i nějakou zajímavost,“ vysvětlil za YOLO kvartet první houslista Alexander Hledík.

YOLO kvartet.

Při výběru skladeb chtěli hudebníci pokrýt všechna období, kdy Beatles působili. Tedy nezaměřovat se jen na nejznámější písně, ale představit publiku i méně známé či dokonce téměř neznámé. „Tím jsme si i my rozšířili obzory a ujistili se v názoru, že veškeré písně této stále "žijící" legendy stojí za povšimnutí,“ poznamenal Alexander Hledík.

Aranže jsou z větší části kvarteta. „Další jsme zakoupili, například od aranžéra Jacka Longa. Ale dá se říct, že téměř všechny aranže projdou naší úpravou, kdy se snažíme buď přiblížit se originálu a nebo naopak dodat aranži náš osobitý charakter. Celkem máme upraveno necelých třicet písní Beatles a dalších přibližně deset je ve fázi příprav,“ uzavřel houslista Alexander Hledík.

Po Sedlčanech vyrazí YOLO kvartet do Šumperka, Vrbna pod Pradědem, Klášterce nad Ohří, Jablonce nebo Tábora.

Karel Souček